HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönetmeliği tepkisi: Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız

HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönetmeliği tepkisi: Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız

HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönet... "Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız, kabul etmiyoruz. Demokratik bir seçim mücadelemiz devam edecek"

Azınlık Vakıfları Seçim Yönetmeliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında iptal edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Mart 2021 tarihinde İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklarken gayrimüslim cemaat vakıfları yönetim kurullarının oluşturulması ve seçimine ilişkin Vakıflar Yönetmeliği'nde düzenleme yapılacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kasım 2021'de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yönetmeliği nisan ayında çıkarılacağını açıkladı. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ise Aralık 2021'de, hazırlık çalışmasında son aşamaya gelinen yönetmeliğin nisan ayında çıkarılmasının öngörüldüğünü bildirdi.


'BU SABAH BİR DAYATMAYA UYANDIK'
Beklenilen yönetmelik, bugün Resmî Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliği "dayatma" olarak nitelendiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, şunları söyledi:

"9 yıldır seçim yapma mücadelesi veriyoruz. Ama bu seçimin aynı zamanda demokratik bir seçim olması mücadelesi de veriyoruz. Çünkü 9 yıl önce vakıf seçimleri, vakıf yönetimleri tarafından seçim tertip heyetlerinin belirlendiği için demokratik bir şekilde yapılmıyordu. Bu konuda azınlık toplumları pek çok talepte bulundular. Ama bu sabah bir dayatmaya uyandık. Azınlık vakıf seçimlerinde bir dayatma var. Azınlık toplumunun talepleri bunun içinde yok. Maalesef saraydan azınlık vakıflarındaki bazı güç odaklarının veya sarayın istismar ettiği bazı güç odaklarının iktidarda kalması, yönetime devam etmesi için bu yönetmelik çıkarıldı."


'SANDIK BAŞINDA CUMHURBAŞKANIN BELİRLEDİĞİ KİŞİLER VARKEN SEÇİMİN DEMOKRATİK OLMA OLASILIĞI VAR MI?'
Paylan, bir seçimin tarafsız, demokratik olması için "seçim tertip heyetinin" tarafsız olması gerektiğine vurgu yaparken, "Ama düşünebilir musunuz, mevcut yönetimler de seçime girebiliyor, başka gruplar da seçime girebilecek ama seçim tertip heyetini, yani maçın hakemini mevcut yönetimin belirlediğini düşünün. Mesele, şu anda Cumhurbaşkanlığı Seçimi olacak, Yüksek Seçim Kurulu tamamen Cumhurbaşkanı tarafından belirlenirse ve sandıkların başında yalnızca Cumhurbaşkanı'nın belirlediği kişiler olursa o seçimin demokratik bir seçim olma olasılığı olur mu? Olamaz" dedi.


'KABUL ETMİYORUZ, İTİRAZLARIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ'
Seçmen listelerini de mevcut yönetimin belirlediğini ifade eden HDP'li Paylan, şunları söyledi:

"Hatta seçim bölgesini dahi mevcut yönetim belirliyor. 9 yıl önce durum zaten buydu. Hatta bundan daha iyi bir yönetmelikti. Bu anlamda 9 yıl öncesinde itirazlarımız üzerine iptal edilen bu yönetmelik şimdi daha kötü bir şekilde dayatıldı. Bunun yanında Ermeni ve Rum topluluklarının en büyük vakıfları hastane vakıflarıdır. Hastane vakıflarının başkanı da fiiliyatta olmayan bir şekilde kendilerini cemaat lideri olarak ilan ederler. Şimdi düşünebiliyor musunuz, bu yönetmelikte hastane vakıfları, bu yönetmeliğin dışında bırakıldı. Ve Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle seçimini yapacaklar. O da 2023 sonuna kadar dediler. Saçma sapan bir durum var ortada. Bu vakıflara seçim yapma hakkını vermiyorsunuz, diğer seçimlerin de demokratik olması için önünü açmıyorsunuz. Bu bir dayatmadır, bunu kabul etmiyoruz. Bu dayatmaya da itirazlarımızı ortaya koyacağız. Ve devran döndüğünde daha demokratik bir seçim yönetmeliği için mücadele etmeye devam edeceğiz."


'GAYRİMENKULLER BELLİ ELLERE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR'
Paylan, azınlık vakıflarına ait okulların, hastanelerin, kiliselerin olduğunu, yoksullara yönelik programlarının olduğunu söyledi. Vakıfların, kamusal hizmet sunduğunu belirten Paylan, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bu vakıfların iyi yönetilmesi gerekiyor. Amacımız bu. İyi yönetilmesi için de demokratik seçimlerin olması gerekiyor. Toplumun desteklediği yönetimlerin, yönetimde olması gerekiyor. Ama uzun zamandır yönetim kurullarında demokratik seçimler yapılamıyor ve bazı klikler o yönetimleri bırakmak istemiyorlar. Bu yüzden de vakıflarımız kötü yönetiliyor. Hatta bu vakıfların ciddi gayrimenkulleri var. Bu gayrimenkuller maalesef belli ellere peşkeş çekiliyor. Danışıklı dövüşler yapılıyor. Ben bu yönetmeliğin arkasında aslında bir rant hesaplarının da olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer ki toplumun desteğini almış, toplumun çıkarlarını düşünen yönetimler yönetime gelirse bu gayrimenkuller daha etkin bir şekilde yönetilir. Burada elde edilecek kiralar toplumun yararı için kullanılır. Ama sanki bu istenmiyor. Eski yönetmeliğin daha gerisinde bir yönetmelik bize dayatıldı.”

'PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ'
HDP'li Paylan, 9 yıl sonra seçimlerin yapılacak olmasının önemli olduğunu; fakat seçimlerin demokratik olmasını istediklerine dikkat çekerek, "Demokratik olmazsa, maçın hakemini mevcut yönetimler belirlerse o yönetimler devam ederler ve vakıflarımız kötü yönetilmeye devam ederler. Bu vakıfların kötü yönetilmesinden kim, ne medet umuyor ben bunu anlamıyorum... Şu gün bir dayatmaya uyandık. En önemli konu bu. Cemaat temsilciler, kendi taleplerini yazılı olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ve Bakanlıklara sunmalarına rağmen saraydan yeniden bir dayatmaya uyandık. Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız. Demokratik bir seçim mücadelemiz devam edecek" dedi.

'İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ KORKU İKLİMİ, İTİRAZLARI GÖRÜNÜR KILMAKTAN UZAK BIRAKIYOR'
İtirazlarını sürdüreceklerini belirten Paylan, "Maalesef içinde bulunduğumuz korku iklimi, itirazları görünür kılmaktan uzak bırakıyor. En son patrik seçimlerinde de belli bir dayatma ile karşı karşıya kalmıştık. Geleneklerimize aykırı bir dayatma ile Ermeni patriği seçimleri söz konusu olmuştu. Şimdi de benzer bir dayatma ile vakıf seçimleri istediğimizin dışında ortaya kondu. Ben yeterli sesin çıkmayacağını düşünüyorum ama ben Meclis'te bunu gündeme taşıyacağım. Ermeni toplumu içinde belli inisiyatifler var bu anlamda itirazlarını ortaya koyan. Davalar da açılabilecektir diye düşünüyorum... Türkiye'yi demokratikleştirmek konusundaki mücadelemiz, azınlık toplumları içindeki demokrasi mücadelesi ile de devam ediyor. Ben bu konudaki itirazları TBMM'de ortaya koyacağım. Toplum içinde de bu itirazlar dillendirilecektir diye düşünüyorum" diye konuştu.

"HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönetmeliği tepkisi: Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız" haberi, 18 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 18 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönetmeliği tepkisi: Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. HDP'li Garo Paylan'ın cemaat vakıfları yönetmeliği tepkisi: Bu dayatmaya pabuç bırakmayacağız 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 25 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:38 Lugano Teknik Direktörü Croci-Torti, Mourinho'dan Özür Diledi: 'Olay Adil Değildi'
 2. 15:32 Michigan'da Trump Tabelası Yüzünden Yaşlı Adam Arazi Aracıyla Ezildi
 3. 15:28 İstanbul'da Toplu Taşıma Ücretlerine Yüzde 13 Zam Bekleniyor
 4. 15:27 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu şafağı! 10 gözaltı
 5. 15:25 Manisa ve Kütahya'da Hafif Kentsel Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı
 6. 15:22 Fenerbahçe, Cengiz Ünder İçin 10 Milyon Euro İstedi
 7. 15:14 Netanyahu'nun Kongre Konuşmasını Rashida Tlaib Protesto Etti
 8. 15:06 Bodrum'da Eski Eşinin Silahlı Saldırısına Uğrayan Kadın Hayatını Kaybetti
 9. 15:05 İstanbul'un tanınan bankasının satışına onay verilmedi! Araplar aceleyle İstanbul'a geliyor
 10. 15:05 Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! MTV İçin son tarih belli oldu
 11. 15:02 2024 Paris Olimpiyatları Başlıyor: Spor, Siyaset ve Sürdürülebilirlik Teması
 12. 15:00 55 Yıl Sonra Bulundu: MV Noongah'ın Enkazı Tespit Edildi
 13. 14:58 Elazığ’da asansörde kalan çocuk, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmış oldu
 14. 14:55 Seçil Erzan'a yeni dava şoku!
 15. 14:55 İsrail Ordusu, Hamas Saldırısında Ölen Beş Rehinenin Cesedine Ulaştı
 16. 14:47 Özel Erdoğan'a SGK teklifinde bulundu!
 17. 14:47 Komodo Ejderlerinin Dişlerinde Avlanma Yeteneğini Artıran Demir Tabaka Keşfedildi
 18. 14:46 Büyük bir kargo şirketi iflas tehlikesiyle karşı karşıya! Önemli gelişme yaşandı
 19. 14:42 Sahil Güvenlik 23 Temmuz'da 104 Göçmeni Kurtardı, Kaçakçılar Yakalandı
 20. 14:40 Burak Yılmaz'dan Galatasaray açıklaması geldi
Politika Haberleri