HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkındaki hapis cezası kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Böylece Gergerlioğlu'nun dokunulmazlığı kaldırılmış ve milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Sosyal medyada paylaştığı bir mesaj gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkındaki hapis cezası kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

Böylece Gergerlioğlu'nun dokunulmazlığı kaldırılmış ve milletvekiliği düşürülmüş oldu. 'PKK/KCK propagandası' yapma suçlaması yöneltilen Gergerlioğlu, 1 yıl 10 ay cezaevinde kalacak. Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "TBMM'de darbeye karşı direneceğim, milletin iradesi ayaklar altına alınamaz. Barış istemek suç değildir" ifadesini kullandı.

ESKİ AKP'Lİ VEKİLDEN PROTESTO

Gergerlioğlu'nun kararının okunacağı genel kurulda basın locasında oturan bir kişi ayağa kalkarak "Otokrasiye karşıyım, özgürlükçü demokrasi istiyoruz" dedi. AKP 22. Dönem Bitlis Milletvekili olduğu öğrenilen Abdurrahim Aksoy'un bu sözleri üzerine Meclis Başkanvekili Celal Adan oturuma ara verdi. 

Gergerlioğlu'nun TBMM'den çıkmasını istedi

TBMM Başkanvekili Celal Adan, milletvekilliği düşürülen HDP'li Gergerlioğlu'nun Genel Kurul'dan dışarıya çıkması için uyarıda bulundu ve birleşime 10 dakika ara verdi. Gergerlioğlu uyarıya karşılık vermezken, HDP'liler "darbeci AKP" sloganı attı.

 

NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmış ve dosya Meclis'e gönderilmişti. Gergerlioğlu milletvekilliğinin düşürülmesi halinde şu açıklamayı yapmıştı: "Karar okunurken Genel Kurul’da olacağım. Şu ana kadar düşürülen milletvekili, Genel Kurul’da hiç olmadı. Herhalde ilk örnek ben olacağım. Milletin vekilini Meclis’ten söküp almak neymiş Türkiye ve tüm dünya görür. Buradan da ayrılmam. 1994 görüntüleri olur."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika