HDP'li vekilden örgüt açıklaması: Üye olmadığımı herkes biliyor

HDP'li vekilden örgüt açıklaması: Üye olmadığımı herkes biliyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Altan Tan ve avukatı Mehmet Rauf...

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Altan Tan ve avukatı Mehmet Rauf Çiçek katıldı. Savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirten Altan Tan, "Dosyanın içerisinde tamamen tutarsızlıklar var. Türkiye'deki bütün mahkemeler bu şekle dönüştü. İddianamenin bir yerinde örgüt üyesi olduğum söyleniyor, başka bir yerinde örgüt üyesi olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlediğim söyleniyor. Ben örgüt üyesi miyim, değil miyim? Savcı daha buna bile karar verememiş.CIA'e sorun, KGB'ye sorun, MİT'e sorun, kime sorarsanız sorun, Altan Tan’ın hiçbir örgüte üye olmadığını herkes biliyor. DTK şu anda halen faaldir ve toplantılar yapıyor. DTK'nın yasal olmadığına dair hiçbir mahkeme kararı yoktur. Ben 2013 yılında çizgisini doğru bulmadığımdan dolayı DTK'dan istifa ettim" dedi.

YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİM

Hakkındaki telefon dinlemelerinin yarısının dosyaya eklenmediğini ve bazı cümlelerin seçilerek yazıldığını belirten Tan, "DTK, demokratik özerklik kararı alınınca, ben bunun yanlış olduğunu söyledim. Türkiye'den ayrılmanın yanlış olduğunu söyledim. Ayrılmanın şartları yoktur, dedim. Ama sadece 'ayrılmanın şartlan yoktur' cümlesini alıp, iddianameye koymuşlar. Konuşmalarımın tamamının getirilmesini talep ediyorum. Ben hayatımda hiç kimsenin çağrısı ile gösterilere katılmadım. Katıldığım gösterilere milletvekili sıfatıyla katıldım. PKK terör örgütünün hiyerarşisinde yer almadım, yöneticilik yapmadım. Gizli tanık beyanlarını kabul etmiyorum. Ben hayatımda canlı kalkan kelimesi kullanmadım. Yatak odamda ne konuşuyorsam, televizyonda da aynısını konuşuyorum. Bir tanık ifadesinde ideolojim olmadığını, ama liberal islamcı olduğumu söylemiş. Bu bir ideoloji değil midir? Bu konuda bir bilimsel görüş alınmasını istiyorum" diye konuştu. 

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru E.S. ise Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını belirterek, "Basın açıklaması ve toplantı yürüyüşleri işlerine bakıyoruz. Gösteri yürüyüşünde Altan Tan'ın polıslere yumruk attığını görmedim. Ayrıca polislere direndiğini, cebir ve tehdit kullandığını da görmedim" şeklinde konuştu.

Altan Tan'ın avukatı Mehmet Rauf Çiçek ise tanık polisin ifadesinden anlaşılacağı gibi toplumsal gösterilerde tutulan tüm tutanakların sonradan hazırlandığını ifade ederek, "Bu tutanaklarla şu anda bir milletvekili yargılanıyor. Bunun güvenlik güçlerine olan güveni yıprattığı açıktır. Bu konuda soruşturma evresinde daha titizlikle çalışılması gerekir. Lekelenmeme hakkının üzerinde daha ciddi durulması gerekir" dedi.

Mahkeme, Altan Tan'ın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem