HDP’li vekillere polis ablukası: 'Haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir'

HDP’li vekillere polis ablukası: 'Haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir'

HDP'liler, polis ablukası altında partilerinin İstanbul İl Kongresi'ne çağrı bildirisini dağıttı. Polis kalkanları arasında kalan HDP'liler, "Bu onların

HDP'liler, polis ablukası altında partilerinin İstanbul İl Kongresi'ne çağrı bildirisini dağıttı. Polis kalkanları arasında kalan HDP'liler, "Bu onların bizim haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir” diyerek tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün yarın Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapılacak kongresi öncesi partililer İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtımı yapmak istedi. Aralarında partili milletvekilleri Garo Paylan, İmam Taşçıer, Zeynel Özen, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu'nun da bulunduğu HDP’liler, önünde bir araya geldikleri İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokaktan İstiklal Caddesi’ne çıkmak istedi.

Ancak partililerin önü, cadde girişinde polislerce kesildi. Polis amirleri, kitlesel şekilde bildiri dağıtımına izin verilmeyeceğini, sadece milletvekillerinin bildiri dağıtabileceğini belirtti.

Engellemeye rağmen bildiri dağıtmak isteyen milletvekilleri ve partililerin önünü caddeye çıkmalarından kısa bir süre sonra yeniden polislerce kesildi. Kalkanları ile vekillerin etrafını saran polisler, ‘Biz size sadece bildiri dağıtacaksınız dedik. Siz insanlara çağrı yapıyorsunuz’ diyerek bildiri dağıtımına izin verilmeyeceği kaydetti.

Polis ablukası altında yürüdüler

Polisler, zorla milletvekillerinden ayırdıkları partililere dağılmamaları durumunda müdahale edileceği uyarısında bulundu.

İstanbul Milletvekili Zeynel Özen'in tüm diyalog girişimlerine rağmen kitleyi uzaklaştıran polisler, vekillerin etrafını kalkanlarıyla sarmayı sürdürdü. Etraflarındaki polis kordonu ile cadde boyunca yürümeye başlayan milletvekilleri, caddedeki yurttaşlara bildiri dağıtıp kongreye katılım çağrısında bulundu.

Gazetecilere gözaltı 'uyarısı'

O anlarda milletvekillerini takip eden gazeteciler de polis engeli ile karşılaştı. Polisler, gazetecileri çekim yapmaları halinde onları gözaltına alacaklarını ifade etti. Mezapotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, çekim yapmaya devam eden kimi gazeteciler, polislerce iteklenerek uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Zeynel Özen: Haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, polis kalkanlarının ardından yurttaşlara şu sözlerle seslendi:

"Değerli halkımız bugün yapılanları görüyorsunuz. Bu onların bizim haklılığımızdan ne kadar korktuklarının göstergesidir. Partimizin kongresine çağrı yapmamıza bile engel olmaya çalışıyorlar. Partimizin yarın Küçükçekmece'deki kongresine tüm halkımızı bekliyoruz."

Ali Kenanoğlu: Yarın hesap verecekler!

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, yaptığı konuşmada, "Tüm dünya bunu görsün. Bu uygulamalar bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük olmadığının göstergesidir. Bugünlerin geçeceğini biliyoruz. Bugün bu hukuksuzlukları yapanlar yarın hesap verecekler" dedi.

Kenanoğlu'nun konuşmasının ardından caddede biriken vatandaşlar alkış ve sloganlarla destekte bulundu. Polis kalkanları arasında Tünel’e kadar yürüyen vekiller, geri dönerek bir tur daha yürüdü. Daha sonra HDP İl Örgütü binasına geçmek isteyen vekiller, parti binasına yine polis ablukasında gitmek zorunda kaldı.