HDP’li dört belediye başkanı gözaltına alındı

Eşbaşkanlar Yaşar Akkuş, Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül gözaltına alındı. Iğdır, Siirt, Baykan ile Kurtalan belediyelerinde HDP'li

Eşbaşkanlar Yaşar Akkuş, Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül gözaltına alındı.

Iğdır, Siirt, Baykan ile Kurtalan belediyelerinde HDP'li eşbaşkanlar görevden alınarak yerlerine kayyum atandı. Eşbaşkanlar Yaşar Akkuş, Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül gözaltına alındı.

Iğdır ve Siirt il belediyeleri ve Siirt’e bağlı Baykan ve Kurtalan’ın HDP’li belediye eşbaşkanları gözaltına alındı. Başkanların yerine kayyum atandı. Bu sabah erken saatlerde birçok polis belediye binalarının önüne geldi.

Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ile Peymandara Turhan, Baykan Belediye Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ile Özden Gülmez, Kurtalan Belediye Eşbaşkanları Baran Akgül ile Esmer Baran görevlerinden alınarak yerlerine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın kayyım olarak atandı.

Kayyum atamasının ardından Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül polis tarafından evlerinde gözaltına alındı. Işık, Sarsılmaz ve Akgül, emniyete götürüldü.

IĞDIR’DA DA GÖZALTI

HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş da hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı.

43 BELEDİYE’YE KAYYUM

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde Kürt illerindeki belediyelerden 65’ini kazandı. HDP’nin kazandığı 3’ü büyük, 5’i il, 45’i ilçe, 12’si belde toplam 65 belediyeden 6’sına mazbata verilmezken, 41’ine kayyum atandı. Önceki dönem Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yönetiminde bulunan 102 belediyeden 96’sına kayyum atanmıştı.

HDP’NİN ELİNDE 15 BELEDİYE KALDI

HDP’nin elinde, kayyım atanmayan Adıyaman Kömür; Ağrı Doğubayazıt, Diyadin, Patnos; Batman Kozluk; Diyarbakır Çınar, Dicle; Elazığ Sarıca; Erzurum Karaçoban; Iğdır, Iğdır Hoşhaber; Kars; Muş Altınova; Şırnak Silopi, Balveren Belediyesi kaldı.

HDP'DEN İLK TEPKİ

HDP'den yapılan açıklamada, "Bu sabah Iğdır, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerimiz gasp edildi. Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir" denildi.