HDP'ye bin 500 aday adaylığı başvurusu

HDP'ye bin 500 aday adaylığı başvurusu

24 Haziran baskın seçimleri için milletvekili aday adaylığı başvurularının sona erdiği HDP’ye bin 500 başvuru yapıldı. Başvuran adayların 250’si 18-25 yaş arası isimlerden oluştu. HDP’de bazı mevcut milletvekilleri...

24 Haziran baskın seçimleri için milletvekili aday adaylığı başvurularının sona erdiği HDP’ye bin 500 başvuru yapıldı. Başvuran adayların 250’si 18-25 yaş arası isimlerden oluştu. HDP’de bazı mevcut milletvekilleri ise adaylık başvurusunda bulunmadı. HDP’ye aday adaylığı için başvuran isimlere komisyon tarafından üç il seçeneği sunuldu.

750 KADIN, 250 GENÇ ADAY ADAYI
Bin 500 aday adayının başvuru yaptığı HDP’de bu adayların 750’sinin kadın adaylar olduğu belirtildi. 18 ve 25 yaş arasında 250 genç aday adayının da başvurduğu partiye, 25 engelli ve KHK ile ihraç edilen onlarca kamu görevlisi ve akademisyenin başvuruda bulunduğu ifade edildi.

ÖNDER'İN DURUMU NETLEŞMEDİ
BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, geçen hafta yaptığı açıklamada HDP’nin, “marjinal sol örgütlerin etkisi altında kaldığını'' öne süren Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın aday adaylığı başvurusunda bulunmadığı HDP’de Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in durumu ise netleşmedi.

TÜRK BAŞVURU YAPMADI
HDP’de 24’üncü dönem Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün adaylık ihtimali ise ortadan kalktı. Yakın çevresiyle aday olup olmamayı tartışan Türk, bu konuda olumsuz bir karar alıp bunu parti yönetimine bildirdi. HDP’de Kürt partileri ile kurulan ittifakın ardından Azadi Hareketi’ni temsilen önceki dönem TBMM’ye giren Adem Geveri yeniden aday olacak.

Kürt seçmen için sembol olarak görülen isimlerden olan, Demokrasi Partisi’nden (DEP) 19’uncu dönemde Mardin Milletvekili seçilen Ali Yiğit yeniden aday adaylığı başvurusu yaptı.

'ZAYIF İL' VURGUSU
Milletvekili başvurularına yönelik tasnif işleminin sürdüğünü ifade eden HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin genel merkez binasında yaptığı açıklamada, sürece ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Dosyaların ayrıntısı henüz ortaya çıkmadı. Tek tek kişiler değil, bu zor süreçte Türkiye demokrasi mücadelesinin en güçlü şekilde nereye taşınabileceğinin kaygısı içindeyiz. Dayanışma amacıyla dönemleri dolduğu halde daha zayıf olduğumuz illerde aday olacak arkadaşlarımız da olacaktır. PM, MYK üyelerimiz, milletvekillerimiz, bu mücadelenin neresinde olurlarsa olsunlar mutlaka tarafı olacaklardır.''

Bilgen, pazartesi günü hem genel seçimlerle ilgili hem Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bildirgelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını da duyurdu.