HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç: HDP'ye oy vermeyen vatandaşlar da gözaltılara tepkili

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç: HDP'ye oy vermeyen vatandaşlar da gözaltılara tepkili

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in gözaltına alınmasına ilişkin tepkiler sürüyor.

Gözaltındaki Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen ile dayanışmak amacıyla kentte bulunan HDP milletvekilleri, partilerine oy vermemiş seçmenlerin de gözaltılara tepkili olduğunu ve belediye hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini aktardı. https://tele1.com.tr/kars-belediyesi-es-baskani-ayhan-bilgen-gozaltina-alindi-230405/ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2015 yılındaki Kobani eylemlerine dair başlattığı soruşturma kapsamında çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi ve üyesinin gözaltına alınmasına dönük tepkiler sürüyor. 25 Eylül’de yapılan operasyonda gözaltına alınan isimlerden biri olan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile dayanışmak için kentte bulunan HDP’li seçilmişler, yaşananları “yargının siyasi darbesi” olarak nitelendirdi. 

HDP’NİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

Mezopotaya Ajansı'nın haberine göre, 2 gündür kentte bulunan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, halkta söz konusu operasyonlara karşı büyük bir öfkenin hakim olduğuna dikkati çekti. “AKP iktidarının sopasına dönüşen yargı partimize siyasi darbe yaptı” diyen Eksik, gözaltındaki Bilgen ve belediye yönetiminin kentte kısa bir sürede yaptığı çalışmalarla kent sakinlerinin gönlünde taht kurduğunu dile getirdi. Eksik, “Kars halkının Ayhan Bilgen’in gözaltın alınmasında büyük üzüntü duyduğunu gördük. Halkın, Bilgen’in biran önce görevinin başına gelmesi için yaptığı duaları görünce gurur duydum. HDP belediyeciliğiyle Kars’ın değişimi gözler önünde. Kars’ın çehresi değişmiş” diye konuştu.

HDP’Lİ OLMAYAN SEÇMENLERİN TAVRI

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Bilgen’in gözaltına alınması halkta ciddi bir tepki yaratmış. Halk hem belediye hem Eşbaşkan Bilgen hem de partimizin yanında duruyor. Yurttaşlar şunu açık bir yüreklilikle ifade ettiler: ‘Ben HDP’li değilim, ama HDP’li belediye bizi 25 yıl sonra hizmetle, yolla ve suyla buluşturdu. Çöplerimiz toplanıyor artık. Mahallerimiz kokmuyor. Çocuklarımız çamurlu yollardan değil asfalt ve parke yollardan gidiyorlar.’ Bu söylemler çok önemli. Biz de gurur duyduk. Rant, talan ve hırsızlık olmadığı zaman nasıl bir belediyecilik yapıldığını ortaya koyulmuştur” diye konuştu.

Koçyiğit, “Belediyemizin yaptığı çalışmalar ve dürüst duruşumuzdan dolayı henüz buna cesaret etmiş değiller. Kayyım atanan tüm belediyelerimiz halkçı belediyeciliğinin hedef alındığını biliyoruz. AKP hem hizmet etmiyor hem de bizim hizmet etmemizi engelliyor. Eşbaşkanımız Bilgen de gözaltında çıkacaktır” dedi.

Politika