Helmut Marko: “Red Bull, yarışı, en hızlı turu ve pole pozisyonunu pist sınırlarına kaybetti”

Helmut Marko: “Red Bull, yarışı, en hızlı turu ve pole pozisyonunu pist sınırlarına kaybetti”

Red Bull motor sporları danışmanı Helmut Marko, Max Verstappen’in en hızlı turunun sayılmamasının ardından Formula 1’in pist sınırları sisteminde “bir şeylerin değişmesi” gerektiğine inandığını söyledi

Max Verstappen, Portekiz Grand Prix’sinin sonlarına doğru geç bir pit-stop yaparak en hızlı turu atmayı denedi ve bunu Valtteri Bottas’ın en hızlı turunu 0.016 saniye geçerek başardı.

Fakat Verstappen’in tur zamanı damalı bayraktan kısa bir süre sonra 14. virajda pist sınırlarını aşması sebebiyle yarış kontrol tarafından silindi.

Verstappen bu karara oldukça şaşırdı ve o virajda pist sınırlarının kontrol edilmediğini iddia etti. Halbuki, Cumartesi gününden beri orada pist sınırları kontrol ediliyordu.

Özellikle Marko, bu durumdan hoşnutsuzluğunu pist sınırları kararını “sinir bozucu” olarak nitelendirerek vurguladı. Marko, yarıştan sonra Sky Sports Almanya’ya verdiği demeçte şunları söyledi: “Şimdi galibiyeti, en hızlı turu ve pole pozisyonunu kaybettik.”

“Bütün iyi şeyler üçlü halinde gelir. Umarım, bu son olur.”

“Bir şeylerin değişmesi gerek. Ya kerblerle bir sınır belirlersiniz, ya bir çakıl havuzu ya da başka bir şey. Eğer dışarı çıkarsanız, bunun otomatik bir cezası olur.”

“Norris, Perez’i geçtiğinde 4 tekerleğiyle dışarı çıktı ve bunun bir sonucu olmadı. Bu yüzden, bu tutarlı değil ve kurallarla böyle oynadığınızda bu artık yarışmak olmaz.”

Verstappen, geçtiğimiz Bahreyn GP’de de Hamilton’ı geçerken pist sınırlarını aştığı için pozisyonunu geri vermek zorunda kalarak, galibiyeti elinden kaçırmıştı.

sparks-fly-as-sergio-perez-red-1.jpg

Hollandalı pilot cumartesi günü Portekiz’de sıralamaların üçüncü bölümünde en hızlı turu atmıştı fakat 4. virajda pist sınırlarını aştığı için bir kez daha turu silinmişti.

Perez ise yarışın ilk turunda McLaren pilotu Norris tarafından geçilmişti ama Marko’ya göre İngiliz pilotu bunu, 5. virajda tamamen pist sınırlarından çıkarak yapmıştı. Perez ise bu konu hakkında şunları söyledi: “Yan aynalarımdan baktım ve Lando’nun tamamen pist sınırları dışında olduğunu düşündüm.”

“Bu yüzden, pozisyon için sıkı bir mücadele vermedim çünkü bana sıramı geri vereceğini sandım ama muhtemelen bunu yanlış düşündüm.”

“Lando’yu geçmem birkaç tur aldı ve bu liderlerle aramda bir fark yarattı. Bu noktadan tamamen bu mücadelenin dışında kalmış oldum” diye konuştu.(Kaynak.Luke Smith)

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor