Hepsi Huawei'ye karşı birleşti! Huawei kullanıcılarına bir kötü haber daha...

Hepsi Huawei'ye karşı birleşti! Huawei kullanıcılarına bir kötü haber daha...

Japon teknoloji devi Panasonic, Huawei’ye satışı gerçekleştirilen bazı bileşenlerin tedariğini askıya alma kararı verdi. Şimdi de Japonya merkezli Toshiba Cosporation, Huawei’ye yapılan yarı iletken sevkiyatlarını

Japon teknoloji devi Panasonic, Huawei’ye satışı gerçekleştirilen bazı bileşenlerin tedariğini askıya alma kararı verdi. Şimdi de Japonya merkezli Toshiba Cosporation, Huawei’ye yapılan yarı iletken sevkiyatlarını durdurduğunu açıkladı.

Trump yönetiminin, kimi yabancı şirketlerin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei ile anlaşmasını sınırlandırdığı açıklamış daha sonra ise kararı 90 gün süreyle kararı askıya aldığını açıklamıştı.

Kyodo News’da yer alan habere göre Toshiba, ABD’nin Huawei yasağına paralel olarak, Çin’e yapılan sevkiyatlarda aralarında ABD yapımı parçalar olup olmadığını kontrol etmek için söz konusu sevkiyatları durdurdu.

Toshiba açıklamasından saatler önce yine Japonya merkezli Panasonic, ABD’nin Huawei yasağı sonrası şirketle yapılan bütün işlemleri durdurduğunu açıklamıştı.

Gelişmelerin yanında Birleşik Krallık merkezli Vodafone da, şirketin geleceğe yönelik sahip olduğu belirsizlikler sebebiyle Huawei’den 5G teknolojili akıllı telefon alımlarını durdurduğunu açıkladı. Birleşik Krallık’ta Vodafone’a ek olarak yarı iletken parça üreticisi Arm Holdings, SoftBank’ın yeni Huawei telefonları satışlarını süresiz olarak durdurma kararının ardından Huawei’yle yapılan bütün operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.