Herkes Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı anahtar listeye gözünü dikti!

Herkes Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı anahtar listeye gözünü dikti!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 37 .Olağan Kurultayı bu hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilecek. Cumartesi günü genel başkan, pazar günü ise, parti meclisi üyelerinin seçimi yapılacak.

CHP'nin 37.OLAĞAN Kurultayi bu hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilecek. Cumartesi günü genel başkan, pazar günü ise, parti meclisi üyelerinin seçimi yapılacak. Daha önce Genel başkanlığa adaylığını açıklayan Aytuğ Atıcı’nin ardından yarın da İlhan Cihaner’in bir açıklamayla adaylığını ilan edeceği Konuşuluyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Şubat ayında yapılması planlanan Kurultayı, pandemi nedeniyle ertelenmişti. Ertelenen bu kurultay, bu Hafta sonu Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’nde Gerçekleştirilecek. Pandemi tedbirleri çerçevesinde, görevliler ve gazetecilerin dışında hiç kimse kurultaya alınmayacak. Ancak Kültür Merkezi’nin dışına Kurulacak dev ekranlardan kurultay canlı olarak verilecek. Sloganının ‘‘ İktidar kurultayı’’ olarak belirlenen kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi yapılacak. Mersin eski Milletvekili Aytuğ Atıcı daha önce Genel Başkanlığa aday olduğunu açıklamıştı. Yarın İse İlhan Cihaner’in adaylığını duyurması bekleniyor.

İNCE ADAY OLMAYACAK

Tüzük gereği Genel Başkanlığa aday olmak için delegenin yüzde beşinin imza vermesi gerekiyor. Atıcı ve Cihaner'in bu imzaları toplayıp toplamayacağı ise Kurultay günü belli olacakç 1181'i seçilmiş, 176'sı ise doğal delege olmak üzere 1357 delege oy kullanacak. Muharrem İnce ise Kurultay da aday olmayacağını daha önce kamuoyu ile paylaşmıştı. Pazar günü ise parti meclisi seçimleri gerçekleşecek. Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, asıl heyecan parti meclisi seçimlerinde parti meclisi seçimleri, çarşaf listeye yapılacak. Yine tüzük gereği parti meclisine aday olmak isteyenlerin en az 10 delegenin imzası olmak zorunda.

GÖZLER KILIÇDAROĞLU'NUN LİSTESİNDE

Merak edilen İse genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi. Kılıçdaroğlu, 52 kişilik parti meclis listesi için 104 kişilik bir Anahtar liste yayınlamıştı. Ancak bu defa Kılıçdaroğlu’nun 72 kişilik Anahtar liste yayınlayabileceği kulislerde konuşuluyor. Muhaliflerin İse, ilk gün alacakları oy sayısı, parti meclisi Seçimlerinde ne kadar etkili olacakları ve genel başkanın listesini Delip delemeyecekleri belirleyici olacak.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.