Hilal Kaplan: Çek yasası mağdurları dikkate alınmalı

Hilal Kaplan: Çek yasası mağdurları dikkate alınmalı

"Dolandırıcılık, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırmak, yağmacılık vb. suçlardan altı yıla kadar ceza alanların mahkûmiyeti yarı oranında üç yıla düşürülmüş, geri kalan üç yıl da dışarıda denetimli serbestlik olmak üzere serbest bırakılmıştı''

Gazeteci Hilal Kaplan, “Türkiye'de yaklaşık 250 bin çek yasası mağduru olduğu söyleniyor. Bu insanlar 5941 No'lu Çek Kanunu'na göre, borçlarını ödeyemedikleri andan itibaren ilerleyen zaman içinde sonu beş yıl hapisle neticelenen bir sürece giriyorlar. Çek yasası mağdurları dikkate alınmalı” düşüncesini dile getirdi.

Kaplan yazısında, 2020 yılında yapılan infaz düzenlemesinde, "Dolandırıcılık, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırmak, yağmacılık vb. suçlardan altı yıla kadar ceza alanların mahkûmiyeti yarı oranında üç yıla düşürülmüş, geri kalan üç yıl da dışarıda denetimli serbestlik olmak üzere serbest bırakılmıştı. Ancak üst sınırı beş yıl ile çekini ödeyememiş esnaf, bu düzenlemede kapsam dışı bırakıldı. Yani ödeyemedikleri çek vermek yerine birilerini dolandırmış veya soymuş olsalardı serbest kalacaklardı. Bu orantısız cezanın da düzeltilmesi hâlâ bir aciliyet olarak duruyor.” diye ifade etti.

Ekonomi