Hindistan kripto para ve dijital varlık gelirlerinden yüzde 30 vergi alacak

Hindistan kripto para ve dijital varlık gelirlerinden yüzde 30 vergi alacak

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, dijital varlıkların kullanımında büyük bir yükseliş kaydedildiğini ve bu transferlerin büyüklüğünün özel bir vergi rejimi uygulanması gerekliliğini doğurduğunu söyledi.

Hindistan, dijital para birimi çıkarma planını duyururken kripto varlıkları vergilendireceklerini söyledi.

Hindistan Maliye Bakkanı Nirmala Sitharaman salı günü gerçekleştirdiği bütçe konuşmasında dijital varlıkların transferinden elde edilen her türlü gelirin yüzde 30 oranında vergilendirileceğini söyledi.

Dijital varlıkların kullanımında büyük bir yükseliş kaydedildiğini belirten Sitharaman, “Yapılan bu transferlerin büyüklüğü özel bir vergi rejimi uygulanması gerekliliğini doğurdu” dedi.

Hindistan’ın merkezi dijital para biriminin de Nisan’da başalyan mali yıl itibariyle kullanıma sunulacağını duyuran Sitharaman, Hindistan Merkez Bankası’nın kademeli uygulama stratejisi üzerinde çalıştığını belirtti.

Çin Merkez Bankası belirli şehirlerde denemelere başlarken ABD Merkez Bankası Fed ve İngiltere Merkez Bankası da dijital merkezi para birimlerini kendi ekonomilerine uyarlamak için çalışıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kripto Para