• HKP Balıkesir İl Temsilcisi’ne Erdoğan’a hakaretten dava!

  HKP Balıkesir İl Temsilcisi’ne Erdoğan’a hakaretten dava! Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Balıkesir İl Örgütü Temsilcisi Dr. Bekir Ceylan’ın Cumhurbaşkanına hakaretten yargılandığı dava Balıkesir 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

  Sosyal medya paylaşımlarında “HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un yazılarındaki görselleri” paylaşımı gerekçe gösterilerek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten HKP Balıkesir İl Temsilcisi Bekir Ceylan’ın Balıkesir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ertelendi.

  Bekir Ceylan’ın avukatları Tacettin Çolak ve Halil Ağırgöl mahkemede söz alarak, “Biz sorgulamaya başlamadan önce yazılı olarak ibraz etmiş olduğumuz anayasaya aykırılık iddiamızı tekrar ediyoruz. Şuan mevcut Cumhurbaşkanı tarafsız olmayıp parti genel başkanı sıfatı bulunan siyasi bir kişiliktir. Bu sebeple TCK’nın 299 maddesi bu makamı korur ancak siyasi kişiliği korumaz. Biz de müvekkilimizin bu sebeple atılı suçlar bakımından yargılanamaz ve anayasaya aykırılık iddiası ile dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.

  Bekir Ceylan, sosyal medya paylaşımlarında HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un günlük değerlendirmelerini paylaştığını herhangi bir suç unsuru oluşturmadığını söyledi.

  Duruşmada söz alan HKP Genel Sekreter Yardımcısı, İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak da Bekir Ceylan’ın paylaşımlarının siyasi eleştiri olduğunu belirterek, “Ayrıca duruşmada gösterilen fotoğrafta ABD Başkanı Trump, Suudi Prensi ve Kaşıkçının fotoğrafı yer alırken Kaşıkçı cinayetinin protesto edildiği açıktır. Bu fotoğraf içinde yer alan cümlede de baş haydut, faşist, bunak, Suudi celladı, diyerek de Trump’un kastedildiği açıktır. Müvekkilimin sosyal kişiliği ve durumu gereği bu tür toplumsal olaylara duyarsız kalması düşünülemez. Paylaşımların tamamı siyasi eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında paylaşımlardır. Hakaret niteliği taşımaz. Modern toplumlarda paylaşımlarda da bu durum söz konusu değildir” dedi.

  HKP Bursa İl Örgütü Başkanı Av. Halil Ağırgöl de duruşmada söz alarak, “Suçun mahiyeti itibariyle Cumhurbaşkanlığı makamına karşı yapılmış bir hakarete karşı Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın ve vekilinin şahsi olarak katılan olarak bulunması hukuken doğru değildir. Cumhurbaşkanlığı tüzel kişilik makamını temsilen bir vekalatname sunulmuş olsaydı bunu kabul ederdik ancak şahsı temsili olarak sunulan vekalatnameyi kabul etmiyoruz. Ayrıca UYAP’tan Cumhurbaşkanlığı Hukuk İşleri Müdürü sıfatlı yetkilinin mahkemeye talimat şeklindeki yazısını da kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

  Davanın ilk duruşma, yapılan yargılamanın ardından 24 Eylül 2019 saat 15.00´a ertelendi.