Hollanda'nın 1915 kararına AKP'den ilk tepki

Hollanda'nın 1915 kararına AKP'den ilk tepki

Hollanda'nın 1915 için 'soykırım' tanımlaması sonrası, AKP'den, ''Türkiye açısından bir geçerliliği yoktur.'' açıklaması geldi.Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili olarak görüşülen kanun tasarısı sonrası verdiği...

Hollanda'nın 1915 için 'soykırım' tanımlaması sonrası, AKP'den, ''Türkiye açısından bir geçerliliği yoktur.'' açıklaması geldi.

Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili olarak görüşülen kanun tasarısı sonrası verdiği kararda 'soykırım' tanımlaması yapmıştı. Verilen bu karar sonrası AKP'den ilk tepki geldi. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, ''Bizim için yok hükmündedir'' dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, yaptığı açıklamada;

''Bu parlamentonun aldığı kararı kınıyoruz, bizim için yok hükmündedir. Bizim arzu ettiğimiz şey, Srebrenitsa gibi bir soykırım meselesinde son derece sorumluluğu olan, son derece yanlış işlere imza atmış olan, bu soykırım konusundaki sorumluluğu açık olan Hollanda'nın bu konularda daha dikkatli davranması gerektiğiydi. Dolayısıyla Türkiye açısından bir geçerliliği yoktur'' ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem