• Hollywood efsanesi Kirk Douglas 103 yaşında öldü

  Hollywood efsanesi Kirk Douglas 103 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kirk Douglas, Spartacus yanında 1957 yapımı ‘Zafer Yolları’ filmi ile başrollerini Burt Lancaster ile paylaştığı ‘Vahşi Mücadele’ filmleriyle hafızalara kazınmıştı.

  Kirk Douglas (9 Aralık 1916 – 5 Şubat 2020) Belarus asıllı Amerikalı aktör, yapımcı, yönetmen ve yazardı. Bir asırlık , film endüstrisinin Altın Çağının hayatta kalan son yıldızlarından biriydi.

  Önce sanat adı olarak Isadore Demsky’i seçmiş ancak Broadway Tiyatro Yönetmeni Guthrie McClintic bu adı itici bularak kendisine yeni bir ad seçmesini istemişti. Issur Danielovitch çok sevdiği çizgi filmden ön ad Kirk‘ü ve New York Tiyatro Akademisi’nde kendisine büyük destek veren hocasının soyadını alarak Kirk Douglas olarak sinema dünyasına atıldı.

  KİRK DOUGLAS KİMDİR?

  Geçtiğimiz Aralık ayında 10’üncü yaşını kutlayan Kirk Douglas ,ABD’nin 2.Dünya Savaşına girdiği 1941 yılı ile aldığı yaralardan dolayı ordudan ayrıldığı 1944 yılına kadar donanmada görev yaptı.

  Sınıf arkadaşı Diana Dill’i 1943’de Life dergisinin kapağı olduğu sayıda gören Douglas donanmadaki bahriyeli arkadaşlarına onunla evleneceğini söyler ve 2 Kasım 1943’de evlendi.

  Savaştan sonra  New York’a döner ve radyo tiyatrosunda iş bulur. Arkadaşı Lauren Bacall sayesinde birkaç filmde rol alır ve beğeni kazanır. Önemli roller almaya başlar.

  SPARTAKÜS’LE HAFIZALARA KAZINDI

  Douglas, “Spartaküs” gibi 20. yüzyılın en önemli filmlerine imza atmış , önemli bir oyuncudur.

  Çevirdiği sekizinci film olan “Şampiyon”‘da bencil ve sert bir boksörü canlandırır. Bu tür roller artık onun ayrılmaz bir parçası olacaktır. Başarılı olmak için biraz cesaretli olması gerektiğini anlar, film şirketleriyle yaptığı anlaşmaları feshederek annesinin adı olan “Bryna Yapım” adlı bir şirket kurarak cesur işler yapmaya girişir.

  1950 ve 60’lı yıllarda çok ünlü bir oyuncu olarak zamanın önde gelen kadın oyuncuları ile birlikte sahne almıştır, bunlar arasında Lauren Bacall, Barbara Stanwyck, Doris Day, Jeanne Crain, Rhonda Fleming, Virginia Mayo, Lizabeth Scott, Laraine Day, Jane Wyman, Eleanor Parker, Lana Turner, Kim Novak, Susan Hayward, Janet Leigh ve Jean Simmons sayılabilir.

  Aldığı birçok rol arasında 1951 yılındaki Along the Great Divide adlı filmdeki kovboy rolü için ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenecek ve birçok Western filmde başrolde oynayacaktır. Lonely Are the Brave (1962) filminde ise kovboy rollerinin zirvesindedir.

  ASKERİ FİLMLERDE OYNADI

  Douglas ayrıca birçok farklı askeri rolde oynamıştır. Bunların arasında Top Secret Affair (1957), Paths of Glory (1957), Town Without Pity (1961), The Hook (1963), Seven Days in May (1964), In Harm’s Way (1965), Cast a Giant Shadow (1966), ve Is Paris Burning (1966) sayılabilir. En çok bilinen rolü ise Paths of Glory’deki Albay Dax rolüdür.

  Vincent Van Gogh’un hayatını canlandırdığı Lust for Life (1956) filmi sanatçının iç çelişkilerini çok iyi yansıttığı için beğeni kazanmıştır.

  Çok önemli aktörlerin rol aldığı “Spartacus” (1960) filminde hem oyuncu hem de yapımcıdır. Bu filmin bir özelliği de McCarthyci komünist cadı avının sonucu olarak kara listeye alınarak iş verilmeyen Dalton Trumbo’nun projede çalıştırılması ve isminin jenerikte geçmesidir. Filmin yönetmeni Paths of Glory filminde beraber çalıştıkları Stanley Kubrick’dir.

  Champion, The Bad and the Beautiful ve Lust for Life filmleri ile üç defa Oscar ödülüne aday gösterilen aktör 1996 yılında aldığı sinema sanatına 50 yıllık katkı özel Oscar ödülü hariç bu ödülü kazanamamıştır. 2004 yılında Kaliforniya’da Palm Springs’de bir caddeye Kirk douglas Caddesi adı verilmiştir. Ayrıca kendisine 1981 yılında Başkanlık Özgürlük Ödülü, 1985 yılında Fransız Lejyon Donör nişanı ve 2001 yılında Ulusal Sanat Madalyası verilmiştir.

  HELİKOPTER KAZASINDAN KURTULMUŞTU

  1991 yılında bir helikopter kazasından yara almadan kurtulan Douglas 1996 yılında geçirdiği kalp krizi sonrasında konuşma yetisini kısmen kaybeder.

  İki kez evlenmiştir, ilkin 1943 yılında Diana Dill ile olan evliliğinden aktör Michael Douglas ve yapımcı Joel Douglas dünyaya gelmiştir. Çift 1951 yılında boşanmıştır. Douglas sonra 1954 yılında Anne Buydens ile evlenmiştir. Yapımcı Peter Douglas ve aktör Eric Douglas dünyaya gelmiştir. Eric Douglas 2004 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetmiştir.

  Spartacus filmi ile üne kavuşan Kirk Dauglas , 1946 – 2004 yılları arasında Hollywood’da kamera karşısında oyunculuk