HSBC'den sert karar: Bitcoin ve kripto para işlemlerine ban geldi!

HSBC'den sert karar: Bitcoin ve kripto para işlemlerine ban geldi!

Dünyanın en büyük bankalarından HSBC, kripto para borsalarına para transferine izin vermeyecek. Ayrıca bu borsalardan para gelmesi de engellenecek.

The Times'ın 9 Ocak tarihli raporunda, İngiltere'nin en büyük bankaları arasında bulunan HSBC'nin kripto para biriminin rekor kıran rallisinden sonra Bitcoin yatırımcılarının kazançlarını nakit olarak çekmesine izin vermeyeceği duyurdu.

İngiliz bankacılık kurumları yıllardır kripto paralara karşı sıkı politikalar yürütülüyor. HSBC ve Barclays, bir kripto para borsasında işlem yapan bir İngiliz yatırımcının hesaplarını da bloke etmişti. Kripto para piyasalarındaki en önemli çekincelerden biri ise kara para aklanması ile ilgili endişeler. 

Öte yandan önemli bankalardan HSBC, JPMorgan, Chase ve başka büyük bankaların, Eylül ayında ortaya çıkan FinCEN dosyalarına göre suçluların 2 trilyon doları aşan para aklamasına yardımcı oldu. HSBC gibi büyük bir bankanın bu kararının ardından Bitcoin yatırımcıları da daha dikkatli yaklaşmaya karar vermiş görünüyor. 

Dün gece 41 bin 500 doları bulan Bitcoin, şu sıralar yüzde 38 bin 350 dolardan işlem görüyor. 

BAZI BANKALAR İZİN VERMİYOR

Kripto para yatırımı için pek çok kişi banka hesaplarını ve kriptoları kullanıyor. Kripto para borsaları için pek çok banka yatırımcıların cari hesaplarından para aktarımına onay verse de, kredi kartlarından para çekerek kriptolara giriş yapabiliyor. Kripto para almak için bir kripto para borsasını kullanmak gerekiyor. 

Banka havalesi veya bir kart kullanarak hesabınıza para yatırıyorsunuz. Sonrasında da hesabınıza yatırdığınız para karşılığında kripto para alabiliyorsunuz. Bu kripto paraları sattığınızda da hesabınızdaki bakiyeye eklenip ve banka hesaplara çekilebiliyor. Bazı bankalar ise buna izin vermeyecek.  

Ekonomi