HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren hakime sürgün

HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren hakime sürgün

HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren ... HSYK tarafından dün akşam yayınlanan kararnamelerle toplamda 454 hakim ve savcının yeri değiştirilmişti. İleri’den Murat Büyükyılmaz’ın haberine göre bu kararname ile Taksim Dayanışması hakkında beraat kararı veren Hakim...

HSYK tarafından dün akşam yayınlanan kararnamelerle toplamda 454 hakim ve savcının yeri değiştirilmişti. İleri’den Murat Büyükyılmaz’ın haberine göre bu kararname ile Taksim Dayanışması hakkında beraat kararı veren Hakim Onur Özsaraç da İstanbul’dan Sivas’a sürüldü.

Hakim Onur Özsaraç, Gezi Parkı Direnişi'nin yargılandığı Taksim Dayanışması davasında, LGBTİ Onur Yürüyüşü'nde açılan “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz'' parkartının yargılandığı davada ve karikatürist Musa Kart'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada beraat kararı vermesiyle tanınıyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, İstanbul Tabip Odası Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Ender İmrek ve HDK Üyesi Haluk Ağabeyoğlu'nun "örgüt kurmak ve yönetmek", 21 sanığın da izinsiz gösteri ve polise mukavemetten olmak üzere toplam 26 kişinin yargılandığı davada beraat kararı veren Hakim Onur Özsaraç, gerekçeli kararında şu ifadelere yer vermişti:

 “Yürüyüş sırasında söylendiği iddia edilen söz veya sloganların çoğunluğu kamu görevlilerini, siyasetçileri rahatsız edecek, endişe verici ve hatta şoke edici görüşler kapsamında kalsa bile ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmelidir. Sanıklar eylemlerinde AİHS ve Anayasa'dan kaynaklanan toplanma özgürlüğü ve bu özgürlüğü kullanarak düşüncelerini ifade etme hakkından barışçıl bir şekilde faydalanmışlardır.

Sanıkların bir kısmının bir araya gelerek Taksim Dayanışması Platformu adı altında örgütlenmeleri AİHS, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan bir haktır ve koruma altındadır. Bu şekilde yasal bir örgütlenmekten suç işlemek için bir araya geldikleri sonucu çıkarılamaz . Üstelik Taksim Dayanışması Platformu'nun suç örgütü olduğunu gösterir hiçbir kanıt yoktur. Barışçıl bir protesto yürüyüş ve eyleme çağrı yapılması siyasetçilerin, kamu kurumlarının bir takım eylem veya söylemlerinin sert bir şekilde eleştirilmesi yasal örgütlenmeyi suç örgütü haline getirmeyecektir. 

Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir toplumda, kurulu düzene karşı çıkan ve gerçekleştirilmeleri barışçıl vasıtalarla savunulan siyasal fikirlere toplantı özgürlüğü ve diğer hukuki yollar aracılığıyla kendilerini ifade etme imkanı verilmelidir. Sanıklar da olay tarihinde özünü AİHS ve Anayasa'dan alan bu haklarını kullanmışlardır. Bu nedenle sanıkların üzerlerine yüklenen suçların unsurları itibariyle oluşmadığı, eylemlerinin bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatlerine dair karar vermek gerekmiştir."

Hakim Onur Özsaraç, 28 Haziran 2015 tarihinde İstanbul Taksim'de düzenlenen LGBTİ Onur Yürüyüşü'nde açılan “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz'' pankartı davasında yargılanan ve savcılık tarafından "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1'er yıla kadar hapis cezası istenen 3 kişi hakkında da beraat kararı vermişti.

Hakim Özsaraç, beraat kararını "yüklenen fiilin bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğunu" belirterek açıklamıştı.

Ayrıca karikatürüst Musa Kart'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılandığı davada da ilk duruşmada beraat kararı vermişti.

"HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren hakime sürgün" haberi, 28 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 28 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren hakime sürgün haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. HSYK’dan Taksim Dayanışması’na beraat veren hakime sürgün 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 23 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 21:54 EYT'liler emeklilik hakkınızı kaybedebilirsiniz!
 2. 21:52 Karpuz yerken dikkatli olun!
 3. 21:23 İçtiğimiz sulardaki her kapak rengi bir anlam taşıyormuş
 4. 21:22 Ayak yaraları meğer bu hastalığın belirtisiymiş!
 5. 21:20 Trabzonspor'un golü sonrası tribünler birbirine girdi! Polis Beşiktaşlılara dur dedi!
 6. 21:20 Özgüveninizi artırmak için bu renk giysiler giyin!
 7. 21:19 Asgari ücret orada 30 Bin TL oldu: Darısı bizim başımıza!
 8. 21:19 Bakan Şimşek, vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye verileceğini duyurdu
 9. 21:17 İlaç nerede saklanmalı: İşte ideal ilaç saklama yerleri!
 10. 21:16 Ay'ın hareketleri bizi ne kadar etkiliyor?
 11. 21:14 Evdeki bitkilerin can düşmanı!
 12. 21:11 Emeklilik hayallerini süsleyen 10 saklı cennet!
 13. 21:10 Ajax, Francesco Farioli'yi gündeme getirdi!
 14. 21:10 Son 53 yılın en sıcak nisan ayıymış!
 15. 21:08 Ali Koç büyük bir sevinç yaşadı: Müjdeyi duydu ve boynuna sarıldı!
 16. 21:08 23 Mayıs 2024 renkli dolunay: Neler getirecek?
 17. 21:06 Astrologdan müjde: Aşkın altın çağı başlıyor!
 18. 21:04 Sıcak havalarda çayı azaltın: Vücuda 5 etkisi ortaya çıktı!
 19. 21:03 Dolar yatırımcılarına soğuk duş! Kapalıçarşı'da yıllar sonra olağanüstü bir durum meydana geldi
 20. 21:03 Arabanızdaki sigara yanığı için onarma yöntemi!
Gündem Haberleri