Huawei P30 Pro tanıtıldı! İşte özellikleri!

Huawei P30 Pro tanıtıldı! İşte özellikleri!

Akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden biri olan Huawei, merakla beklenen yeni amiral gemisi modeli P30 Pro ’yu tanıttı. Tasarım olarak geçtiğimiz

Akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden biri olan Huawei, merakla beklenen yeni amiral gemisi modeli P30 Pro’yu tanıttı. Tasarım olarak geçtiğimiz yıl satışa sunulan P20 Pro’yu andıran P30 Pro, yenilenen kamera özellikleriyle fark yaratacak bir model.

Geçtiğimiz yıl satışa sunulan Huawei P20 Pro, çentikli bir tasarım çizgisine sahipti. Nitekim Huawei çentikli tasarım anlayışını P30 Pro modelinde de devam ettiriyor. P20 Pro’daki büyük çentiğin yerini su damlası çentiği almış. Nitekim alt taraftaki kalın çerçeveler de tamamen ortadan kaldırılmış.

Huawei P30 Pro’nun hayli ince çerçevelere sahip olduğunu söyleyebiliriz. 1080 x 2340 piksel çözünürlüğe sahip 6.47 inçlik OLED ekranla gelen telefonun ekran gövde oranı ise yüzde 88.6.

Telefonun arka tarafına baktığımızda yine dikey olarak konumlandırılmış üçlü kamera modülünü görüyoruz. Bu kamera modülünün hemen yanında flaş ışığı ve derinlik kamerası olarak kullanılan 4. kamera yer alıyor. Yani Huawei P30 Pro’da 4 ana kamera yer alıyor diyebiliriz.

P30 Pro kablosuz şarj özelliğini de destekliyor. Dolayısıyla telefonun arka kısmı camla kaplanmış durumda. Ters şarj desteği de sunan telefon, kablosuz şarjı destekleyen tüm cihazları şarj edebiliyor.

Kirin 980 ile yola devam

Gelelim Huawei P30 Pro’nun teknik özelliklerine. Huawei yeni amiral gemisi modelinde Mate 20 Pro’da olduğu gibi Kirin 980 yonga setinden faydalanmış. Bilindiği üzere bu yonga seti 7nm üretim teknolojisiyle geliştiriliyor. Muhtemelen Çinli üretici yeni nesil yonga setini son çeyrekte duyurulacak olan Mate 30 modellerinde kullanacaktır.

P30 Pro’da yer alan Kirin 980 yonga setine 6GB RAM eşlik ediyor. Bu RAM miktarı kullanıcıların tercihine göre 8GB’a kadar yükseltilebiliyor. Aynı şekilde 128GB’dan başlayan dahili depolama alanı seçeneği de 512GB’a kadar yükseltilebiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse teknik özellikler baz alındığında P30 Pro ile Mate 20 Pro hemen hemen aynı kalibrede diyebiliriz.

Zaten P30 Pro’nun öne plana çıkan tarafı işlemci gücü değil. Kamera özellikleri.

Muazzam bir kamera deneyimi

Huawei P30 Pro az önce de belirttiğimiz üzere 4 ana kameraya sahip. Telefonun arka tarafında dikey olarak konumlandırılmış 3 kamera yer alıyor. Bu 3 kameranın hemen yanında da derinlik kamerası olarak görev yapan 4. kamera bulunuyor.

40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7″, PDAF/Laser AF, OIS, 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7″, PDAF/Laser AF, Periscope 8 MP, f/3.4, 125mm (telephoto), 1/4″, 5x optical zoom, OIS, PDAF/Laser AF, TOF 3D camera özelliklerinde gelen 4 ana kameraya 32MP’lik ön kamera eşlik ediyor.

DXOMark testinden ortalama 112 puan alan P30 Pro, şimdilik kamera tarafında rakipsiz görünüyor. Özellikle bu telefonun düşük ışıkta çektiği fotoğrafların hayli başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde Huawei P30 Pro ve diğer amiral gemisi modellerinin kamera karşılaştırmaları ile karşınızda olacağız. O zaman P30 Pro’nun kamera gücünü daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

40W ile süper hızlı şarj

Gelelim Huawei P30 Pro’nun diğer özelliklerine. Huawei’nin yeni amiral gemisi modeli ekran altı parmak izi okuma teknolojisini destekliyor. Ayrıca IP68 sertifikası ile tescillenen P30 Pro, toza ve suya karşı da hayli dayanıklı. Telefon 2 metre derinlikte 30 dakika boyunca su geçirmeden kalabiliyor.

40W hızlı şarj teknolojisini de destekleyen P30 Pro bu sayede sadece 30 dakika içerisinde yüzde 70 şarj doluluğuna ulaşabiliyor.

4200 mAh kapasitesine sahip ortalamanın üzerinde bir bataryadan beslenen P30 Pro, az önce de bahsettiğimiz üzere ters şarj özelliğine de sahip. Yani bu telefonla kablosuz şarjı destekleyen tüm cihazları şarj edebiliyorsunuz.

Huawei P30 Pro Türkiye fiyatı ise henüz açıklanmış değil. Fakat Avrupa fiyatının bölgeden bölgeye değişmekle birlikte ortalama 1000 euro civarında olacağı tahmin ediliyor.

 iOS 12.2 ile garanti süresini kolayca öğrenin!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji