Hükümet'ten Merkel'e Gümrük Birliği yanıtı

Hükümet'ten Merkel'e Gümrük Birliği yanıtı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını yenilemeyi düşünmedikleri yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Ömer Çelik, açıklamayı “talihsiz''...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını yenilemeyi düşünmedikleri yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Ömer Çelik, açıklamayı “talihsiz'' olarak niteledi. Çelik, bir Avrupa ülkesinin AB’ye talimat vermemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Çelik'in açıklamalarının satır başları şöyle:

Merkel'in Gümrük Birliği Anlaşmasını güncellemeyeceği sorusuna Ömer Çelik, "Talihsiz bir açıklama. Şunu altını çizmek gerekir. AB'ye bir Avrupa ülkesi talimat vermemelidir. AB için zaaf oluşturacak bir açıklama. AB'yi zayıflatmak isteyenlerin yaptığı birt açıklamadır. Türkiye, AB ülkeleriyle sorun yaşayabilir. Ama bu sorunları ülkeler kendilerine indirgememelidir. Birliğin genetiğinde bir değişime yol açar. Almanya ve Türkiye arasındaki sorunu Avrupa Birliği’ne yansımasına AB Komisyonu izin vermemelidir. Bu AB'nin temel mekanizmasına aykırıdır. Gümrük Birliği bizim tek taraflı istediğimiz birşey değil. Bu serbest ticaretin arttırılmasıyla ilgili bir durumdur. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Türkiye'ye bir ödül ve lütufmuş gibi davranılıyor. Kazan - kazan çerçevesinde ilerleyecekse biz devam etmek istiyoruz. Biz Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda, Ekonomi Bakanlığımız ilgilendiği bu konuda Bakanlar Kurulumuzda aldığımız kararları uygulayacağız. "

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem