Hulusi Akar: Gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız

Hulusi Akar: Gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya-Ukrayna gerginliğinin bir an önce bitmesinden yana olduklarını söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Akar, Genelkurmay Karargahı başta olmak üzere Kuvvet Komutanlıkları ve bölgedeki birlik komutanlarıyla video telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı.

Akar, Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin konuşurken, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Ukrayna'nın Türkiye'nin 'stratejik müttefiki olduğunu' söyledi. "Onların geleceği ile yakından ilgileniyoruz. Onların güvenliği, barış içinde yaşaması, toprak bütünlüğü konusunda devlet olarak beyanlarımızı yaptık. Kırım'ın işgalini tanımadığımızı söyledik" diyen Akar, şunları kaydetti:

"Oradaki Kırım Tatarlarının mevcudiyeti ile geleceği ile yakından ilgilendiğimizi söyledik. Biz her zaman söylediğimiz gibi, uluslararası hukuk çerçevesinde, toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde, barışçıl yollarla, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız. Bunun için de biz Türkiye olarak iki tarafa da görüşmelerin, konuşmaların yapılıp, diyaloğun sağlanıp, bu işin bir an önce barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz." Öte yandan Rusya, Türkiye Ukrayna’ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesiyle ilgili uyarmıştı. 

Politika