Hulusi Akar'a El Bab ve 15 Temmuz hakkında 20 kritik soru

Hulusi Akar'a El Bab ve 15 Temmuz hakkında 20 kritik soru

Cumhurbakanı Erdoğan'la umre yapan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın 15 Temmuz gecesi ve Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında yanıt vermesi gereken sorular birikti. TELE1 programcılarından BirGün yazarı Enver Aysever, bugünkü yazısında...

Cumhurbakanı Erdoğan'la umre yapan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın 15 Temmuz gecesi ve Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında yanıt vermesi gereken sorular birikti. 

TELE1 programcılarından BirGün yazarı Enver Aysever, bugünkü yazısında GEnelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a darbe girişimi ve El Bab operasyonu hakkında 20 kritik soru yöneltti.

İşte Aysever'in o yazısı:

Darbe gecesi gizi, El Bab serüveni ve Hulusi Akar’a aykırı sorular!

El Bab Operasyonu bitmiş, hayırlara vesile olsun! 15 Temmuz gecesi çeteci/darbecilerin eline rehin düşmüş Hulusi Akar açıklamış bu kararı. Ülkenin ve dünyanın çok sıkıntılı bir sürecinde görev yapmakta Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ve yakın tarihin önemli tanığı hatta öznesi konumunda. Bugüne dek ses vermedi, açıklama yapmadı. “Askerin siyasete karışması doğru değildir'' tezi, giderek hesap vermenin, denetimin de önünde engel olmakta. Oysa demokratik toplumlarda her kurum halka karşı sorumlu, hukuk önünde eşittir. Kamu adına görev yapan gazetecilerin de görevi sormaktır. Bakalım Sayın Akar yanıt verecek mi?

1- 15 Temmuz gecesiyle ilgili size soru sormakla yükümlü ''TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na niçin gidip ifade vermediniz? Milli iradeyi tanımıyor musunuz?

2- Kalkışma günü/gecesi neredeydiniz, kimlerle görüştünüz? Ordunun istihbaratı size FETÖ hakkında hiç bilgi vermedi mi? Verdiyse neden ciddiye alıp gereğini yapmadınız?

3- Kardak ziyaretinizde yanı başınızda bulunan Yarbay Bilgehan Bülbül FETÖ’den tutuklandı. Nasıl oluyor da hâlâ FETÖ’cüler bunca yakınınızda yer alabiliyor? Bunca zafiyet içinde olan bir genelkurmay başkanı topluma nasıl güven verir?

4- Yok, eğer Yarbay Bilgehan Bülbül FETÖ’cü değilse, bu yeni kumpası kim kurdu? Kendinizi ve silah arkadaşlarınızı güvende sayıyor musunuz?

5- El-Bab operasyonu neden gerekliydi? TSK burada doğrudan sıcak temas içinde olmamak yönünde bir iradeyle yola koyulmuşken nasıl ve neden yalnız bırakıldı?

6- ÖSO denen yapının diğer selefi gruplardan/IŞİD’den farkı nedir? Neden silahlı kuvvetler düzenli yapısı/sorumluluğu olmayan bir toplulukla birlikte hareket etmiştir?

7- Bu bir operasyon muydu yoksa savaş mı? Bu kısa sürede bunca şehit vermemiz doğal mı yoksa askeri bir öngörü zaafı mı var?

8- IŞİD tarafından yakılarak katledildiği söylenen iki Mehmetçik için bir açıklama yapacak mısınız? Olayın gerçeği nedir?

9- Ruslar tarafından askerimizin bulunduğu yere yapılan saldırıyla ilgili gerçek nedir? Koordinat bilgilerinin yanlış verildiğini iddia eden Ruslara karşı yanıtınız nedir? Eğer verdiğiniz yanıt kabul görmediyse bu uluslararası bir suç değil midir? Koordinatları yanlış veren birileri varsa, bunları bulmak göreviniz değil mi?

10- Tüm dünya devletleri bölgedeki Kürt grupları IŞİD’e karşı savaş veren düzenli silahlı yapılar olarak kabul ederken, tek başına buna tepki gösteren TSK, ne tür bir mücadele verecektir, sonuçları hakkında öngörünüz nedir?

11- Eğer bu Kürt silahlı gruplar terörist idiyse, yakın zamana dek liderleri Salih Müslim’i ağırlayan devlet suç işlemiş değil midir? Ne değişmiştir, açıklamaya muhtaç bulur musunuz...

12- Yenikapı ruhuna destek için yer aldığınız mitingden sonra yaşanan siyasi kırılmalar ve başkanlık tartışmaları sizi de taraf konumuna getirmedi mi? Hakkınızda öne sürülen başkan yardımcısı olacağınız iddiası doğru mu? Doğruysa asker siyasete bulaşmış olmuyor mu? Bu tür bir görüşme yaptınız mı?

13- El Bab dönüş yolunun mayınlı ve tuzaklarla dolu olduğu bilgisi yayılmış durumda. Dönüş için önlem alındı mı? Askerlerimizin güvenliğine yönelik hazırlık ne durumdadır?

14- El Bab’tan TSK geri çekilirse bölgenin güvenliğini kim sağlayacaktır? Yeniden terör gruplarının oraya yerleşmesi söz konusuysa eğer, operasyon başarılı denebilir mi? Bölgede müttefikimiz görünen gruplara güveniyor musunuz?

15- Tüm bu süreç işlerken uluslararası müttefiklerimiz niçin taşın altına ellerini koymadı? Türkiye Cumhuriyeti kandırıldı mı? Eğer böyleyse müttefiklik ilişkisi sürdürülebilir mi?

16- Orduda halen kaç FETÖ’cü bulunmaktadır? Temizlik tamamlandı mı? Siz hayatınızın herhangi bir döneminde Gülen Cemaati ile bir temas içinde oldunuz mu?

17- MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kalkışma gecesi nerede olduğu da gizini korumaktadır. TSK ve MİT ilişkisi ne durumdadır? Karşılıklı güven ilişkisi, bilgi akışı tesis edilmiş midir? Kurumlar arası güvensizlik terör örgütlerine uygun ortam hazırlamaz mı?

18- Farklı ülkelerin basın organlarında Türkiye’de darbe olasılığından söz edilmektedir, bu yönde bir sezginiz/bilginiz var mı? Varsa eğer önlem aldınız mı? Ülke böyle bir felaketi yaşarsa baş sorumlu olacağınızı düşünür müsünüz?

19- Askeri arazilerin imara açılması, askeri okulların boşaltılması ve yüzlerce öğrencinin terörist sayılması hakkında görüşünüz nedir? Eğer bunca öğrenci FETÖ kucağına düşmüşse, bunda dönemin Genelkurmay Başkanları da suçlu değil midir? Öğrencilerle birlikte onların da ve elbette sizin de yargılanmanız gerekmez mi?

20- Hakkınızda bunca eleştiri ve tartışma varken, toplumu rahatlatmak adına bir basın toplantısı yapmayı ya da istifa etmeyi düşünür müsünüz?

">

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL