Hunter Biden iddialarına Putin'den yanıt: 'Suç teşkil eden bir şey yok'

Hunter Biden iddialarına Putin'den yanıt: 'Suç teşkil eden bir şey yok'

Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter, New York Post gazetesinin Demokratların ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın oğlunun e-postalarıyla ilgili yaptığı haberin paylaşılmasına sınırlama getirmişti. Ortaya atılan iddialardan sonra Putin açıklama yaptı.

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre New York Post gazetesinin yayınladığı, Hunter Biden'a ait olduğu iddia edilen e-postalarda, Biden'ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, oğlunun Ukraynalı enerji şirketi Burisma ile ilişkisini ortaya çıkarmasının ardından söz konusu habere ilişkin Twitter ve Facebook'tan engelleme geldi.

Facebook Sözcüsü Andy Stone, yaptığı açıklamada, söz konusu haberin "doğru bilgi içerme" standartlarına uygunluğunu incelediklerini, bunu yaparken de haberin yayılmasını azalttıklarını ifade etti.

Twitter ise söz konusu haberle ilgili bağlantıların ya da görsellerin paylaşılmasını engellediğini duyurarak, bu haberin şirketin "hacklenme yoluyla elde edilmiş belgelerin paylaşılmaması" ilkesine aykırı olduğunu savundu.

TRUMP'IN SEÇİM EKİBİNDEN TEPKİ

Öte yandan, sosyal medya platformlarının bu adımına Cumhuriyetçilerden ve Donald Trump'ın seçim ekibinden tepki geldi.

Missouri Senatörü Josh Hawley, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Büyük teknoloji firmalarının bu seçimleri satın almak istediği hissiyatına kapılıyoruz" yorumunda bulundu.

Trump'ın kampanya ekibi de sosyal medya platformlarını Amerikan seçimine müdahale etmekle suçladı.

HABERDE NE VARDI?

Joe Biden'ın, oğlunun yönetim kurulunda olduğu Ukraynalı şirketle ilişkisi olduğu iddia edilmişti

New York Post gazetesinin söz konusu haberinde, Demokrat Başkan Adayı Biden'ın Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukraynalı enerji firması ile ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden kovmaları için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

e-Postalarda, Hunter Biden'ın aylık 50 bin dolar maaşla yönetim kurulu üyesi olduğu Burisma'nın yönetim kurulunda bulunan Vadym Pozharskyi'nin Mayıs 2014'teki bir e-postasında, Hunter Biden'a "Etkinizi şirketimizin yararına nasıl kullanabilirsiniz?" diye yazdığı ortaya çıkmıştı.

Haberde, Hunter Biden ise buna yanıt olarak o anda Katar'da olduğunu belirttiği ve "Burisma'ya yönelik resmi bir suçlama var mı?" sorusunu yönelttiği, aynı gün içinde Burisma bir duyuru yaparak Hunter Biden'ı da yönetim kurullarına aldıklarını açıkladığı bilgileri yer almıştı.

Pozharskyi'nin, 17 Nisan 2015'te Hunter Biden'a gönderdiği e-Postada Joe Biden ile tanıştığını anlattığı, bundan bir süre sonra da Biden'ın Burisma'yı soruşturmak isteyen başsavcıyı görevden kovdurduğu iddia edilmişti.

PUTİN'DEN HUNTER BİDEN İDDİALARINA YANIT GELDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazar günü yaptığı açıklamada, Hunter Biden'ın Ukrayna veya Rusya ile ticari ilişkilerinde "suç teşkil eden" herhangi bir şey görmediğini söyledi.

Putin, Trump'ın Moskova'yla daha yakın ilişkiler kurmak istiyoruz ifadelerini tekrar hatırlatarak bundan sonra da herhangi bir Amerikan lideriyle beraber çalışabileceklerini hatırlattı. Joe Biden'ın anti-rus retoriğine de dikkat çekti.

Dünya