Hürriyet yazarı Sedat Ergin: Aynur Doğan’ın konserinin iptali önemli bir geriye gidişe işaret ediyor

Hürriyet yazarı Sedat Ergin: Aynur Doğan’ın konserinin iptali önemli bir geriye gidişe işaret ediyor

"Neresinden bakılırsa bakılsın, uluslararası alanda haklı bir şöhrete sahip bir ses olan Aynur Doğan’ın konserinin “Uygun değil” gibi bir gerekçe üzerinden iptali, Türkiye’ye yakışan bir görüntü değildir''

Gazeteci  Sedat Ergin, AKP'li Derince Belediyesi'nin Aynur Doğan'ın konserini iptal etmesine ilişkin olarak, "Kürtçe müziğin Türkiye’de serbestçe icra edilmesinde AK Parti döneminde sağlanan gelişmeler hatırlandığında, Aynur Doğan’ın konserinin iptali önemli bir geriye gidişe işaret ediyor." dedi.

Melek Mosso, Niyazi Koyuncu gibi sanatçıların konserlerinin yasaklanmasına da yazısında yer veren Ergin, "Neresinden bakılırsa bakılsın, uluslararası alanda haklı bir şöhrete sahip bir ses olan Aynur Doğan’ın konserinin “Uygun değil” gibi bir gerekçe üzerinden iptali, Türkiye’ye yakışan bir görüntü değildir. Aynur Doğan, geçmişte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bazı Avrupa başkentlerinde gerçekleştirdiği etkinliklerde sahneye çıkmış bir sanatçı. 2010 yılında da İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir konserde de sahne almıştı. Kürtçe müziğin Türkiye’de serbestçe icra edilmesinde AK Parti döneminde sağlanan gelişmeler hatırlandığında, Aynur Doğan’ın konserinin iptali önemli bir geriye gidişe işaret ediyor."  diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem