Huzurevinde sosyalizm kurdular!

Huzurevinde sosyalizm kurdular!

Almanya’nın doğusunda yer alan Dresden’de, demans (bunama) hastası yaşlıları tedavi etmek ve kendi ihtiyaçlarını karşılama konusunda geliştirmek adına bir huzurevi, sosyalist Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DAC) dönemine uygun...

Almanya’nın doğusunda yer alan Dresden’de, demans (bunama) hastası yaşlıları tedavi etmek ve kendi ihtiyaçlarını karşılama konusunda geliştirmek adına bir huzurevi, sosyalist Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DAC) dönemine uygun olacak şekilde dekore edildi.

Alexa Yaşlılar Evi yönetimi, metodlarının inandırıcı olması için çabalıyor.

Gazete Yolculuk’un haberine göre tesis içinde yer alan marketin duvarına DAC Komünist Partisi Genel Sekreteri Erich Honecker’in tablosu asılı. Yönetim internetten ve bölgedeki bit pazarlarından döneme ait eşya ve ıvır zıvır alımı gerçekleştirmek üzere bir ekip görevlendirmiş.

Uygulamanın amacı, demans hastalarının daha sağlıklı oldukları dönemdeki kişilik ve hafızalarına erişebilmeleri sayesinde belirli anıları ve yetileri yeniden sağlamaları.

İşletmenin yöneticisi Gunter Wolfram geliştirdikleri yöntemin, eski bir filmi oynatacakları sırada perdeye payanda olması amacıyla kullanılan eski bir motosikletin, yaşlıların anılarına erişimini güçlü şekilde tetiklemesiyle ortaya çıktığını belirtiyor.

İşletmenin ergoterapisti Alicia Schöppe sonucun oldukça etkileyici olduğunu ve hastaların kendi başlarına yeme-içme ve tuvalet ihtiyacını giderme konusunda önemli gelişmeler gösterdiğini ve hatta kimi yatalak hastaların ayklandığını ifade ediyor.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya