İ.E. hayatını kaybetti: Vatandaştan Musa Orhan isimli tecavüzcüye tepki çığ gibi büyüyor!

İ.E. hayatını kaybetti: Vatandaştan Musa Orhan isimli tecavüzcüye tepki çığ gibi büyüyor!

Batman Beşiri'de TSK'nın yüz karası bir uzman çavuş olan Musa Orhan'ın tecavüz ettiği ve 16 Temmuz'da intihar girişiminde bulunan 18 yaşındaki İ.E. tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Sosyal medyada tecavüzü doğrulayan Adli Tıp raporuna rağmen serbest bırakılan Musa Orhan'ın tutuklanması için onbinlerce tweet atıldı.

Sanatçı Ahmet Güneştekin, "Geldik yoktunuz' deyip günahlarını bayrakla örten de aynı sistemdi! Maalesef bu cüret, ülkenin bayrak-siyasi sembollerinin ardına sığınıp özgür kalacaklarından emindir"diyerek Orhan'ın tutuklanmasını istedi. 17 yaşındaki İ.E.'yi tecavüz ederek ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan'ın hala serbest olmasına tepkiler sürüyor.

Sanatçı Güneştekin, sosyal medya hesabından 'Musa Orhan tutuklansın' etiketiyle yaptığı paylaşımda, "Benzer olaylara o kadar çok tanık oldum ki! Yıkıp bombaladıkları şehirlerin duvarlarına, “Geldik YOKTUNUZ” deyip günahlarını bayrakla örten de aynı sistemdi! Maalesef bu cüret, ülkenin bayrak-siyasi sembollerinin ardına sığınıp özgür kalacaklarından emindir" diye yazdı.

'20 GÜN TECAVÜZ EDEN KATİL SERBEST! HAYKIRIYORUZ, MUSA ORHAN TUTUKLANSIN'

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da, " "18 yaşındaki genç kıza 20 gün tecavüz edip, daha sonra "İstediğin yere şikayet et, bana bir şey olmaz. Daha önce de çok yaptım, bir şey olmadı" diyen katil serbest, evladını yitiren aile perişan! Haykırıyoruz: Musa Orhan tutuklansın" tepkisini göserdi.

'TECAVÜZCÜNÜN SAĞCISI SOLCUSU, MEMURU ASKERİ OLMAZ'

AHBAP’ın kurucusu Haluk Levent, Musa Orhan’ın tutuklanmasını talep ederek, "“Devletin üniformasının yerlere düşürülmesine izin vermeyin. Kötüler her yerde her meslekte olabilir. Tecavüzcünün tacizcinin sağcısı solcusu, memuru, askeri olmaz. Musa'nın o üniformayı giymeye ve onu kirletmeye hakkı yoktur. Kimse de onu korumasın" paylaşımını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Batman’da uzman çavuş Musa O.’nun tecavüz ettiği ve bu yüzden 16 Temmuz’da intihara kalkışan 17 yaşındaki İ.E, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İ.E.’nin ailesi hukuki destek alabilmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvurdu. Ailenin talebi üzerine dernek tarafından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunarak soruşturma ve olay hakkında bilgi alma talebinde bulunmuştu. HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise, uzman çavuşun serbest bırakılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi ile Meclis gündemine taşımıştı. Yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanması soruşturma konusu olmuştu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama” fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatılmıştı.

İlgili Haberler
Etiketler :