İBB çalışıyor: 50. Yıl Cumhuriyet Anıtı'nın parçaları 'moloz' oldu!

İBB çalışıyor: 50. Yıl Cumhuriyet Anıtı'nın parçaları 'moloz' oldu!

İstanbul İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı'ndaki 50'nci Yıl Cumhuriyet Anıtı, belediyenin özensiz ve hoyrat altyapı çalışmaları sırasında zarar gördü. Konuyu gündeme getiren Mimar Korhan Gümüş, duruma tepki gösterdi."ORADA...

İstanbul İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı'ndaki 50'nci Yıl Cumhuriyet Anıtı, belediyenin özensiz ve hoyrat altyapı çalışmaları sırasında zarar gördü. Konuyu gündeme getiren Mimar Korhan Gümüş, duruma tepki gösterdi.

"ORADA BİR ANIT OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİLLER"

Mimar Korhan Gümüş, sanatatak.com’daki yazısında, anıtın etrafında kepçeyle kazı yapıldığı görüntüleri paylaştı. Gümüş, “Sormak istiyorum: Bilmiyorum dünyanın başka neresinde böyle bir şehircilik uygulaması gerçekleşir? Şehrin önemli bir anıtının içinden boru döşemek için kazı yapılır? Bunlar İstanbul’un merkezinde, Galatasaray’da oluyor'' diye yazdı.

Gümüş, altyapı çalışmaları için yapılan kazıda anıtın bazı parçalarının kırıldığına, hafriyat sonucu çıkan parçaların da moloz olarak atıldığına dikkat çekerek şöyle devam etti: 

“Aslında bu plan ve projeleri hazırlayanların anıtı yok etmek gibi bir art niyetleri falan da yok. Orada bir anıt olduğunun farkında değiller yalnızca. Bu yüzden kazıyı bir metre bile kaydırmayı düşünmemişler. Bu şehirde bu kadar plancı, uzman, mimar falan var. Belediyesinin muazzam bir bürokrasisi var. Koruma kurulları falan da var. Bunların hepsi mebzul miktarda. Peki bu unutkanlık, boşvermişlik nasıl oluyor? Nasıl oluyor da bu şehircilik uygulamaları sanki hiç bir plan, proje olmadan yapılıyor? Ya da varmış gibi yapılıyor? Şaşırtıcı olan (yalnızca anıtın durumu değil) bu.''

YAZIYA YANIT BEYAZ MASA'DAN GELDİ

Gümüş’ün yazısına yanıt, Twitter üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Beyaz Masa hesabından geldi. Çalışma sırasında eserin zarar görmediğini savunan Beyaz Masa, eserin temizlendiğini ve molozlardan arındırıldığını kaydetti.

Ancak eserin neden çalışma sırasında korumaya alınmadığı sorusuna Beyaz Masa’dan yanıt gelmedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam