İBB Sözcüsü Murat Ongun: İETT'yi öyle bir batağa sürüklemişler ki şu an bile zararına çalışıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Yol TV'de Onur Toper ile Açık Konuşalım programına konuk oldu.

İBB Sözcüsü Murat Ongun İETT zamlarına ilişkin konuşan "Kimse istemez %30 zam yapmayı ancak o bile yeterli değil." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Yol TV'de Onur Toper ile Açık Konuşalım programına konuk oldu. Toper'in sorularının yanıtlayan Ongun, 3 maaş aldığı iddialarını yalanladı. Programın devamında İETT zamlarına ilişkin konuşan Ongun, "Kimse istemez %30 zam yapmayı. İETT'yi batağa sürüklemişler, şu anda bile zararına çalışıyor." dedi. Ongun'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

"28 İŞTİRAKİN 28'İNİN DE BAŞKANI BEN OLSAM ALACAĞIM MAAŞ 1"

"Büyükşehir Belediye Başkanı'nın danışmanın maaşını belirleyen makam İBB Meclisi. Yani AK Parti'nin çoğunluğunda olduğu Meclis. Rakam orada belli zaten. 28 iştirakinin 28'in de yönetim kurulu başkanı ben de olsam alacağım yönetim kurulu başkanlığı 1. Bu önceki dönemde de öyleydi, şimdi de öyle. Hepsi bunu biliyor. Ama bir kara propaganda yapmak için bunu dile getiriyorlar"

"İETT ŞU ANDA BİLE ZARARINA ÇALIŞIYOR"

"7 Haziran oldu, 1 Kasım oldu, refarandum oldu, cumhurbaşkanlığı oldu, işte bizim İstanbul'da 2 seçim oldu. Hep seçim yılı olduğu için ne yapıyor popülist iktidarlar aman zam yapma, oy kaybederiz. Benzine, mazota çatır çatır zam geliyor. Bu araçlar neyle çalışıyor? Bunla çalışıyor. E bakım masrafları euro bazlı, burda bir kayıp var ama zam yapma. Halk ekmek, aman zam yapma. Hamidiye, aman zam yapma. Onu yapma bunu yapma, kalite aşağı iniyor ve 3 yıllık bir zamsız dönem var. Şimdi Türkiye'de 3,5 - 4 yılda neyin fiyatı aynı yerde sabit kaldı ki? Sen zam yapmadan bu işi götüreceksin, yani İETT büyük zarardaydı. Öğrenciler 80 liraya geziyordu 2 yıl önce, şimdi 50 liraya geziyor, bu nerden sübvanse ediliyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından. Zammın yapılma gerekçesi budur. 3.5 - 4 yıl boyunca fiyat artışı yapılmamış, İETT iyice bir batağa süreklenmiş, çalışamaz konuma gelmişti ve zam yapılması da gerekiyor. Kimse istemez %30 zam yapmayı ancak o bile yeterli değil. Şu anda bile bu işi zararına yapıyor İETT"  

Yerel Gündem