İBB, Taksim’in yeni yüzü için son adımı attı

İBB, Taksim’in yeni yüzü için son adımı attı

İBB, 2 Mart’ta “Taksim Kentsel Tasarım Yarışması” düzenledi. Jüri, 3 eseri eşdeğer oranda ödüle layık buldu. Seçilen 3 projenin, halkoyuna sunulmasına ve oylamada kazanan eserin, Taksim’in yeni yüzü olarak hayata geçirilmesine karar ve

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Taksim ve çevresi için düzenlediği tasarım yarışma sonuçlandı.142 proje arasında kazananlar Şerif Süveydan’ın liderliğindeki 15 no’lu proje, Bünyamin Derman’ın liderliğindeki 16 no’lu proje ve Kutlu İnanç Bal’ın liderliğindeki 19 no’lu proje olarak açıklandı. Kazanan projeler, halkın oylamasına sunulacak.“

HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE ŞEHRE TEKRAR KAZANDIRACAĞIZ”

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “İBB Taksim Meydanı yarışması tamamlandı. Kazanan ilk 3 projeyi halk oyuna sunacağız, uygulamaya birlikte karar vereceğiz. Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız. Büyük bir emekle aylardır çalıştık. Başta jüri, onlarca personelimiz, hazırlık sürecinde istanbullular ve 142 proje ekibi ile Taksim Meydanı için hep birlikte en önemli aşamayı geçtik. Katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum.” 

İMAMOĞLU: TÜRKİYE'DE İLK DEFA

İmamoğlu, duygularını, “Önümüzde bizleri bekleyen, muazzam bir tasarım odaklı bir demokrasi şenliği var. Türkiye’de ilk defa denenen bu yöntemle, kamusal mekanları hemşehrilerimizle birlikte, onların beklentilerine en iyi cevap verebilecek tasarımlarla yeniden şekillendirmek, toplumumuzun layık olduğu nitelik seviyesine hep birlikte ulaştırmak istiyoruz” sözleriyle dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı aracılığıyla, “Taksim Kentsel Tasarım Yarışması” düzenledi. Kentin sembol alanlarından Taksim Meydanı’nın çehresini, sosyal ve tarihsel önemi doğrultusunda değiştirecek proje için kayıtlar, geçtiğimiz 2 Mart’ta alınmaya başladı. Yarışmanın birinci kademesi için 4 kıta ve 29 ülkeden, 72’si yerli, 48’i yabancı, 26’sı karma olmak üzere, toplam 146 başvuru alındı. Jüri değerlendirmesi sonucu ikinci kademeye 20 proje kaldı.

İkinci kademe değerlendirme süreci, 20 Eylül 2020’de sonuçlandı. Jüri, yarışmaya katılan 3 eseri, eşdeğer oranda ödüle layık buldu. Kazanan projeler; Şerif Süveydan’ın liderliğindeki 15 no’lu proje, Bünyamin Derman’ın liderliğindeki 16 no’lu proje ve Kutlu İnanç Bal’ın liderliğindeki 19 no’lu proje olarak açıklandı. Seçilen 3 projenin, halkoyuna sunulmasına ve kazanan eserin, Taksim’in yeni yüzü olarak hayata geçirilmesine karar verildi.

“TAKSİM, ESKİ PARILTILI GÜNLERİNDEN UZAK BİR NOKTAYA TAŞINDI

İBB, halk oyu öncesinde “Taksim Kentsel Tasarım Kolokyumu” (Bilimsel bir sorunun ya da siyasal, ekonomik, diplomatik sorunların ele alındığı, tartışıldığı bilimsel toplantı) ve ödül töreni düzenledi. İBB’nin ve Başkan İmamoğlu’nun sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilen toplantıda ilk konuşmayı Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat yaptı. Polat, yarışma ve sonrasındaki süreçte yaşananları ayrıntılarıyla paylaştı. 

Politika