İBB ve Kızılay’ın milyonlarca liralık bağışlarının aktarıldığı ABD’deki TÜRKEN Vakfı’nın yönetimi Erdoğan’ın yakınlarından oluşuyor

İBB ve Kızılay’ın milyonlarca liralık bağışlarının aktarıldığı ABD’deki TÜRKEN Vakfı’nın yönetimi Erdoğan’ın yakınlarından oluşuyor

İBB ve Kızılay'dan milyonluk bağışlar Ensar'ın ABD uzantısı yönetimi Erdoğan'ın akrabalarından oluşan Türken Vakfı'na gittiği söylendi. Oysa, ABD'de..

İBB ve Kızılay'dan milyonluk bağışlar Ensar'ın ABD uzantısı yönetimi Erdoğan'ın akrabalarından oluşan Türken Vakfı'na gittiği söylendi. Oysa, ABD'de yurt dışından bağış yapılamıyor. Tele1 ABD Temsilcisi Yılmaz Polat, aylarca Ensar ve TÜRGEV'in ABD'de kurduğu TÜRKEN Vakfı'na akıtılan milyonlarca dolar bağışın izini sürdü. Yılmaz Polat, 'TÜRKEN- USA' kitabını çıkardığı gün, Kızılay'ın, 8 milyon dolarlık bağışının çocuk tecavüzleriyle gündeme gelen Ensar'ın ABD'deki uzantısı TÜRKEN Vakfı'na aktarıldığı ortaya çıktı.

İBB’nin Türken Vakfı’na milyon dolarlık akışı ABD medyasında!

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Torunlar Holding'e ait Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı 8 milyon dolarlık bağışın ABD'de yurt yapılması için TÜRKEN Vakfı'na bağışlandığı söyledi. Vakıf New York Manhattan’ın pahalı bir yerinde (2. cadde,41.sokak köşesi) 20 milyon dolara satın aldığı eski bir binanın yerine 21 katlı (TÜRKEN EVİ) yapmak üzere 2018 yılında temeli atıldı.

Ancak, ABD’de dernek ve vakıf statüsünde kurulan vergiden muaf (501 C) statülü kuruluşlar yabancı ülkelerden doğrudan para alamıyor. Yasaya göre, ABD’de kayıtlı vatandaş ve şirketler bağış yapabilir. TÜRKEN Vakfı’na bağış yapanların listesi belgede yer almıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ABD temsilciliği, ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi’ne (IRS) Tele1 ve ABC gazetesinde yayımlanan Yılmaz Polat'ın yazısı ile başvurmuştu. CHP, Türken ABD Vakfı’na yapılan bağışların kaynağını sordu.

NEW YORK BELEDİYESİ İNŞAATI DURDURMUŞTU

TÜRKEN Evi binasın 50 milyon dolara malolacağı belirtilmişti. ‘Türken Evi’ inşaatı hızla ilerlerken, yarısı tamamlanmadan New York Belediyesi İnşaat Dairesi 4 Ocak 2019 günü şikayet üzerine ‘inşaatı durdurma’ kararı almıştı.

BAĞIŞ YAĞDI

ENSAR Vakfı ile TÜRGEV Vakfı’nın New York’ta 2014 yılında ortaklaşa kurduğu TÜRKEN VakfI'na sürekli bağış yağdı. Kısa sürede mal varlığını ikiye katladı, ‘43 milyon 680 bin 873 dolara’ ulaştı.

New York Manhattan’da satın aldığı eski bir binanın yerine yurt binası yaptırmak için temel atan TÜRKEN Vakfı, ‘kilise ‘ statüsündeki’Arnavutluk İslam Kültür Merkezi’ne daha önce de ‘312’ bin dolar bağışladı.

ABD Vergi Dairesi (IRS- 990 nolu) resmi kayıtlarına göre, vergiden muaf eğitim kuruluşu (501 (C) statüsünde kurulan TÜRKEN Vakfına sadece 2015 yılında 24 milyon 460 bin 759 dolar bağış yapılmıştı.

TÜRKEN VAKFI YÖNETİCİLERİ ERDOĞAN'IN YAKIN ÇEVRESİ

TÜRKEN Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak, Erdoğan’ın dayı oğlu Halil Mutlu, Haluk Gani, Ahmet Bayraktutar gibi Bilal Erdoğan’ın Kartal imam hatip okulundan arkadaşları ile Ömer Faruk Albayrak ve Behram Turan gibi isimler bulunuyor. Ensar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Bacacı, aynı zamanda TÜRKEN Yönetim Kuruluna da üye.

MUHAMMED ALİ'NİN ÇİFTLİĞİNİ ALDI

Ensar ve TÜRGEV’in ortaklaşa kurduğu, New York merkezli Türken Vakfı, 2016’da vefat eden dünyaca ünlü boksör ve ırkçılık karşıtı Müslüman aktivist Muhammed Ali’nin Michigan’daki çiftlik evini satın aldı. Tele 1’in ABD temsilcisi Yılmaz Polat, Türken’in çiftlik için 2 buçuk milyon dolar ödediğini belgeleriyle ortaya koydu.

TÜRKEN ayrıca New York, Washington D.C. Boston ve Şikago gibi kentlerde apartman daireleri kiralayıp ‘öğrenci evleri’ adı altında binlerce dolara kiraya veriyor. (tek kişilik odalar 1.300, iki kişilik odalar 800 dolar.)

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika