İBB'den ilginç atama!

İBB'den ilginç atama!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Sanat Platformu'nun 'Danışma Kurulu'nu belirlerken danışma kurulunda hükümete yakınlığıyla tanınan eski sabah yazarı Hasan Bülent Kahraman’ın da olması sanat dünyasında tepki yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Sanat Platformu Danışma Kurulunda bir dönem iktidara yakınlığıyla bilinen 2007’den itibaren Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapan ve 2019 yılında ayrılan Hasan Bülent Kahraman’ın da yer alması dikkat çekti.

Yazar, oyuncu, sanat eleştirmeni, akademisyen ve sektörün önde gelen isimlerinden oluşan Sanat Platformu'nun "Danışma Kurulu" üyeleri, 24 Ağustos 2020 tarihinde İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilk kez bir araya gelecek. Danışma kuruluna alınması tepki çeken Bülent Kahraman, Aksanat’ta düzenlenen sergilerin ve Contemporary İstanbul Fuarının yöneticilerinden biri olarak da biliniyor. Kahraman’ın 2011 yılında Sabah gazetesinde yazdığı “İstanbul’u muhafazakarlar kurtaracak” yazısı büyük tepki çekmişti. Kahraman ayrıca AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan hakkında, “Beyoğlu’nu iki kuruşa içki içen lümpenlerden temizliyor” diye övücü yorumlar yapmıştı.

CHP'Yİ VE KILIÇDAROĞLU'NU SERT SÖZLERLE ELEŞTİRMİŞTİ

Kahraman 2017’de yayınlanan “körün fili tarif ettiği fil: chp” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’nu ağır ifadelerle eleştirerek CHP için, “kendisini sol veya sosyal demokrat sanıyor. Askeri vesayet planındaki gelişmeler bir kere daha CHP'nin altını boşalttığından, parti, bugün ideolojik planda neyi savunduğunu bilemeyen partiye dönüşmüştür.” şeklinde saldırgan bir dil kullanmıştı . Hasan Bülent Kahraman, 2018 yılında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı bir görüşme de gerçekleştirmişti.

Kahraman, Abdullah Gül Müzesinin de küratörlüğünü yapmış, ayrıca Çamlıca Camii’nde kurulacak müzenin sergi düzenleyicisi olduğu da iddia edilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika