İBB'nin taksi hamlesi sonrası Taksiciler Odası Başkanı: Yargıya taşıyacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin taksi plakası sahipliği ile ilgili açıkladığı uygulamayı Taksiciler Esnaf Odası mahkemeye götürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme yapacağını ve plaka satışında “Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı” şartı aranacağı şeklinde yeni uygulamasını AK Parti-MHP’ye yakın taksiciler odası başkanı, yargıya taşıyacak.

Konuya ilişkin konuşan Eyüp Aksu şunları söyledi:

Şoförlükten geçimini sağlayan kişiler, taksi plakası alabilir. Burada hisseli veya ortaklı alamazlar diye bir ifade yok. Onun için yaptıkları uygun bir şey değil, kanuna aykırı, yargıya taşıyacağız. Burada sayın belediye başkanı kaos yaratmaya çalışıyor. Biz de bunu kabul etmiyoruz. Şoförlükten geçimini sağlayan kişiler, taksi plakası alabilir. Burada hisseli veya ortaklı alamazlar diye bir ifade yok. Onun için yaptıkları uygun bir şey değil, kanuna aykırı, yargıya taşıyacağız. Burada sayın belediye başkanı kaos yaratmaya çalışıyor. Biz de bunu kabul etmiyoruz.

İBB, taksi plakası satışlarını 1986 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararı ile düzenleme altına alacağını açıkladı. Uygulamaya konulacak düzenleme ile ticari plakaların hisselere bölünmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Açıklamada, “kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak.” deniliyor. Aynı açıklamada, plaka satışı için; “yalnızca hissedarlar arası %100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.” deniliyor.

İBB'nin taksi hamlesi nedir?

İBB'nin yeni uygulamasının hukuki altyapısı, 3 Mayıs 1986 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararına dayandırılıyor. Bu karara göre, taksi plakası alabilmek, "şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş" olma şartına bağlanıyor.

İBB bu şekilde "taksi ağalığı" olarak nitelendirdiği plaka sahipliğini düzenleme altına almayı hedefliyor.

İBB'den yapılan açıklamada, "kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak" denildi. Aynı açıklamada, plaka satışı için, "Yalnızca hissedarlar arası %100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek" ifadeleri yer aldı.

Hangi şartlar aranacak?

İBB, Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında şu şartların aranacağını açıkladı:

...Plaka edinmek isteyen kişiye ait E-Devlet üzerinden elde edilmiş ve karekod/barkod ile doğrulanabilecek şekilde 'Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması', 'SGK'ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması' 'Araçlarım Sorgulaması' istenecek.

İBB, doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde "vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edileceğini" duyurdu. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatları askıya alınabilecek. İBB'den yapılan açıklamaya göre, kurulacak bir komisyon, taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek.

GENEL