IBM, yeniden yükselişe geçti

IBM, yeniden yükselişe geçti

Bir zamanlar teknoloji dünyasına liderlik eden, bilgisayar alanında yaşamanın öncüsü IBM, yıllardır gerileme döneminde olsa da sonunda aradığı çıkışı yakalamış gibi görünüyor.

Amerika merkezli şirket, yıllar sonra ilk kez üst üste iki mali çeyrekte büyüme açıklayarak umut verdi.

Bir dönemlerin teknoloji devi, 2012-2017 yılları arasında üst üste tam 22 mali çeyrekte düşüş yaşamış, bu durum şirketin yakında tarihin tozlu sayfalarına karışabileceği şeklinde yorumlanmıştı. Sonraki yıllarda bu kadar büyük düşüşler yaşanmasa da, şirket duraklama döneminden kurtulamadı. Ta ki bir önceki mali çeyreğe kadar. Bir önceki mali çeyrekte şirket gelirinin yüzde 6.5 arttığını açıkladı. Bunun geçici bir yükseliş olup olmadığına dair soru işaretleri vardı. Ancak görünen o ki bu yükseliş tek çeyreğe özgü değil. Çünkü şirket bu çeyrekte de büyüdü. Üstelik bu kez şirketin gelirinin yüzde 8 artış yaşadığı açıklandı. Bir önceki çeyrekten bile daha büyük bir büyüme yaşanması, şirketin geleceğine dair umutları tazeledi. Bu da şirketin hisselerinin değerini yüzde 4 arttırdı.

IBM

IBM’in yükselişinde 2018 yılında 34 milyar dolara satın aldığı Red Hat şirketi etkili oldu. Red Hat’in geliri son çeyrekte yüzde 18 artınca, bu durum IBM’in yüzde 8’lik gelir artışını sağlayan ana unsur oldu. Amerikalı teknoloji şirketi, Red Hat’i alarak bulut alanında önemli bir yerde konumlanmış, özellikle danışmanlık hizmetleriyle ön plana çıkmayı başarmıştı. Red Hat, bulut alanında Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketlere doğrudan rakip olmak yerine, onlar tarafından sunulan bulut hizmetini sorunsuz şekilde kullanabilmeleri için kullanıcılara ve şirketlere danışmanlık hizmetleri ve servisleri sunuyor.

Şirket hala eski günlerinden uzakta olsa da, bu yıl yaklaşık 60 milyar dolar gelir elde edecek olması şirketin yeniden ayaklanmayı başardığını gösteriyor. Bakalım şirket bu yükselişini önümüzdeki yıllarda da sürdürebilecek mi.

Kripto para sahibi Amerikalıların sayısı 30 milyona yaklaştı

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji