İçişleri Bakanlığı el koymuştu: İBB Meclisi'nde eski dönemdeki yolsuzluk dosyaları tartışması

İçişleri Bakanlığı el koymuştu: İBB Meclisi'nde eski dönemdeki yolsuzluk dosyaları tartışması

CHP Grubu'nun İçişleri Bakanlığı'nın el koyduğu AKP dönemine ilişkin yolsuzluk dosyalarının son durumu ile ilgili verdiği soru önergeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde gergin anlar yaşanmasına neden oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarının ikinci oturumu önceki gün Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; CHP’li Meclis üyeleri soru önergeleriyle; Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki 2015-2019 döneminde İBB’de çeşitli dernek ve vakıflara kiralanan ve tahsis edilen taşınmazların yurt binası ve vakıf temsilciliği olarak kullanıldığı ve bu şekilde kamunun zarara uğratıldığı iddialarına ilişkin soruşturmadan, İBB iştiraki Metro A.Ş’nin 2012’de satın aldığı Sikorsky helikoptere kadar birçok konuyu gündeme getirdi. CHP’li üyelerin verdiği 4 soru önergesinden biri AKP’li ve MHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. 3 önerge ise oyçokluğuyla ilgili komisyona havale edildi.

Önergelere tepki gösteren Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz “Bunlar soru önergesi değil iddianame. Arkadaşlarımız kendilerini savcı yerine de koyuyor. Bu sorulara cevap verilsin. Sonra o bilgi-belgelerle gidip suç duyurusunda bulunmazsanız onursuzsunuz” dedi.

İfadelerinden ötürü Türkyılmaz’ın özür dilemesini isteyen CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise “Müfettiş soruşturmalarına, bakanlık tarafından el konulduğu için akıbetini öğrenmek istiyoruz. Yargıya taşınsın istiyoruz” diye ifade etti.

GENEL