İdam edildikten 10 ay sonra idam kararı bozuldu

İdam edildikten 10 ay sonra idam kararı bozuldu

İran'da uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle 9 Eylül 2020'de idam edilen Hıdır Qewidıl'ın idam kararının bozulduğu iddia edildi.

İran’da 36 yaşındaki Hıdır Qewidıl, 2013 yılında uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Devrim Mahkemesinde yargılanan Qewidıl, idam cezasına çarptırıldı. 9 Eylül 2020’de ise Urmiye Cezaevi’nde idam edildi.

Qeuidıl’ın bir yakını, Rudaw’a açıklama yaptı. Yakın, iki hafta önce Urmiye Başsavcısının idam edilen Qewidıl’ın üç kardeşini çağırdığını ve idam kararının yanlış olduğunu ilettiğini söyledi. Yakının söylediğine göre; başsavcı, idam kararının uygulanmaması gerektiğini söyleyerek, kardeşlerin isterlerse kan parası talep edebileceklerini ifade etti.

Qewidıl’ın kardeşlerinin ise kan parası teklifini reddettikleri ve adil bir yargılama yapılarak kardeşinin idamına sebep olanların ortaya çıkarılmasını istedikleri iddia edildi.

Rudaw’a konuşan Qewidıl’ın yakını şu ifadeleri kullandı:

Hıdır ile birlikte 3 kişi daha tutuklanmıştı ama onlar kefalet ücretiyle serbest bırakıldı. Sadece Hıdır’ı astılar. Hıdır’ın kardeşleri onu kurtarmak için çok çabaladı. Avukatlarla birlikte hakimi ikna etmek için çok çabaladılar. Ama hakim idamın uygulanması konusunda ısrarcı oldu

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya