Iğdır Belediyesi'nden AK Partili ismin oğlunun şirketine 6.8 milyon TL'lik ihale

Iğdır Belediyesi'nden AK Partili ismin oğlunun şirketine 6.8 milyon TL'lik ihale

Kayyım atanan Iğdır Belediyesi, 6 milyon 847 bin TL’lik yol ihalesini 6 yıl boyunca AKP’nin Iğdır İl Başkanlığı’nı yapan ve FETÖ'den tutuklanan Abdulcabbar Baştemur’un oğlunun şirketine verdi.

Kayyım Vali Engin Sarıibrahim’in yönetimindeki Iğdır Belediyesi, 13 Mayıs’ta “Yeşil Kuşak Yolu 2 Etap Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Yaklaşık maliyetin 7 milyon 102 bin TL olarak gösterildiği ihalede iki teklif verildi. İhaleyi, 6 milyonluk 847 bin TL’lik telifle Başyol Yapı aldı. 30 Mayıs’ta sözleşme imzaladı.

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre, 2015 yılında kurulan şirket, Abdulcabbar Baştemur’un oğlu Enes Baştemur’a ait. Şu an AKP’ye yakınlığıyla tanınan Yeni Dünya Vakfı’nın İl Temsilcisi olan Abdulcabbar Baştemur’un oğlunun şirketi, son 11 yılda kamu kurumlarından 75 milyon 662 bin TL’lik tam 31 ihale aldı. Bu ihalelerin 58 milyon 796 bin TL’lik kısmını, Iğdır Belediyesi’nden alınan işler oluşturdu.

Söz konusu belediyeden 15 ihale alan şirketin, kaptığı diğer ihaleler ve bedelleri şöyle:

-Iğdır İl Özel İdaresi’nden 6 milyon 554 bin TL’lik sekiz ihale.

-Ağrı Doğubayazıt Belediyesi’nden 6 milyon 745 bin TL’lik bir ihale.

-Iğdır Halfeli Belediyesi’nden 739 bin TL’lik bir ihale.

“Reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın emrindeyiz”

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Iğdır Valiliği önünde her gece toplanan kalabalığa yemek ve çay ikram etmesiyle gündeme gelen Abdulcabbar Baştemur, “FETÖ’ye üye olmak” ve “örgüte finansman sağlamak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Baştemur’un kardeşleri Kıyas ile Reşit Baştemur da FETÖ’den gözaltına alındı lakin daha sonra “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı. Kardeşler, 2019’daki seçimler öncesi düzenledikleri kahvaltı ile Cumhur İttifakı’na destek çağrısı yapmış, Abdulcabbar Baştemur, “Reisimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın emrindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Kardeşinin şirketi de 35 ihale aldı

Reşit Baştemur’un üzerinde olduğu görülen Hakra İnşaat da son 11 yılda kamu kurumlarından 35 ayrı ihale aldı. Bunların tutarı, 36 milyon 933 bin TL oldu. En yüklü ihale yine Iğdır Belediyesi’nden olurken bu şirketin aldığı ihaleler şöyle:

-Iğdır Belediyesi’nden 26 milyon 513 bin TL’lik 16 ihale.

-Iğdır Halfeli Belediyesi’nden 5 milyon 683 bin TL tutarında beş ihale.

-Iğdır Melekli Belediyesi’nden 2 milyon 736 bin TL’lik 3 ihale.

-Iğdır Hoşhaber Belediyesi’nden 813 bin TL’lik 3 ihale.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem