İhalede kişiye özel standart: En düşük teklifi veren firmalar saf dışı bırakıldı

İhalede kişiye özel standart: En düşük teklifi veren firmalar saf dışı bırakıldı

TSE’nin araç muayene hizmetleri ve cihaz alımına yönelik ihalesi, ihale komisyonu dışında oluşturulan ayrı komisyonların raporları ile sonuçlandırıldı. İhalelerde de en düşük teklifi veren firmalar, şartnameye uygun olmayan gerekçelerle saf dışı bırakıldı

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in aktardığı habere göre, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) bazı ihalelerinin, yasal olmayan inceleme komisyonunun raporu doğrultusunda sonuçlandırıldığı belirlendi. Araç muayene hizmetlerine ilişkin 1 Kasım 2019 tarihinde tamamlanan ihalenin sonucunun 18 Kasım 2019 tarihinde açıkladığı, ihalenin kazananının ise bu süreçte oluşturulan inceleme komisyonu raporuna göre belirlendiği öğrenildi. Komisyon üyelerinin bir kısmının kurum personel yönetmeliği kapsamında olmayan dış uzmanlardan seçildiği de tespit edildi. Sayıştay denetçileri, 2019 yılı denetimleri kapsamında TSE’nin mali hesaplarını inceledi. İncelemeler ile TSE’nin bazı ihalelerindeki yasalara aykırı işleyiş açığa çıkarıldı.

TEKNİK ŞARTNAMEYE AYKIRILIK

Sayıştay’ın TSE’ye ilişkin denetim raporuna göre, TSE Yönetim Kurulu, “Araç Kontrol Merkezlerinin Kurulumu ve İşletilmesi Suretiyle Araç Muayene Hizmetinin Görülmesi İşi” için ihale kararı aldı.

1 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen ihale 18 Kasım 2019 tarihine bırakıldı ve bu süreçte oluşturulan iki kişilik inceleme komisyonu raporuna dayanılarak karar verildi. İhale dosyasında yapılan incelemede, inceleme komisyonu raporları kapsamında verilen kararlarda teknik şartnameye aykırılıklar olduğu tespit edildi. İhaleye birinci sırada teklif veren firmayla ilgili İnceleme Komisyonu, “Kira sözleşmesi mülk sahibiyle yapılmamış” gerekçesiyle uygunsuzluk değerlendirmesinde bulundu. İlk teklifi geçersiz sayan komisyon, ihaleyi ikinci sıradaki istekli üzerinde bıraktı. Sayıştay denetçileri, Şartnamenin 14’üncü maddesinde yer alan, “İsteklinin mülk sahibi olmaması durumunda ihale sonrası imzalanan kira sözleşmesini sunacaktır” ifadesini hatırlatarak karardaki şartnameye aykırılığa dikkati çekti.

Politika