İhraç edilen akademisyenin avukatlığına 'FETÖ' engeli

İhraç edilen akademisyenin avukatlığına 'FETÖ' engeli

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Öğretim Üyesi Dr. Cenk Yiğiter hakkında 2013 yılında gerçekleşen Haziran Direnişi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle açılan davada FETÖ sanığı haline getirildi. Dr. Cenk...

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Öğretim Üyesi Dr. Cenk Yiğiter hakkında 2013 yılında gerçekleşen Haziran Direnişi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle açılan davada FETÖ sanığı haline getirildi. Dr. Cenk Yiğiter’in davası hakkında 21 Kasım 2016 tarihinde takipsizlik kararı verildi.

Muhalif kimliğiyle tanınan Cenk Yiğiter, takipsizlik kararının ardından 6 Ocak tarihli 679 sayılı KHK ile üniversiteden ihraç edildi. Bu ihraç üzerine Ankara Barosu’na avukatlık yapmak için başvuran Yiğiter’e, “Hakkında UYAP sisteminde yapılan sorgulamada FETÖ/PDY kapsamında 2013/169098 sayılı soruşturma bulunduğu'' gerekçesiyle stajyerlik başvurusunun kabul edilmediği belirtildi.

''FETÖ’NÜN ARANACAĞI YER KAÇAK SARAY’IN SAHİPLERİDİR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise bu karara tepki gösterdi. Ali Haydar Hakverdi, “Gezi Direnişi diktatörlük hevesi olanlara halkın başkaldırısıdır. FETÖ’nün aranacağı yer Gezi Direnişi değil TBMM’nin AKP sıraları ve dünkü ortağı olan Kaçak Sarayın sahipleridir. Her fırsatta Gezi Direnişini FETÖ ile yan yana getirerek itibarsızlaştırma gayreti içerisine girenler bu defa da yargı sopasını bu aymaz iddialarına kılıf uydurmak için kullanmaktadır'' ifadelerini kullandı.

yigiterdosya.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem