İki çobanın yardımına AFAD ve UMKE yetişti

İki çobanın yardımına AFAD ve UMKE yetişti

İki çoban kayıp koyunlarını ararken, düşüp yaralandılar. Yarımlarına AFAD ve UMKE yetişti

Burdur'un Ağlasun ilçesinde kayıp hayvanlarını aramak için Akdağ'a çıktılar.

Ağlasun’da yaşayan Şöhret Akpınar ve akrabası Emre Pediz, kayıp hayvanlarını bulabilmek için 2276 metre yüksekliğindeki Akdağ’a gitti. Saat 15.00 sıralarında arama yaptıkları 2000 rakımda bulunan Sakarca Mahallesi Öküz Çukuru mevkisinde karda kayan Şöhret Akpınar ve Emre Pediz, kayalık alana düştü. Yaralanan Akpınar ve Pediz, yanlarındaki cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp, yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Dağlık olan ve araçla ulaşımın mümkün olmadığı bölgeye hareket eden ekiplere, Ağlasun İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Sakarca Mahallesi Muhtarı Özkan Taştekin ve mahalle sakinlerinden bir grup da eşlik etti.

İki çobanda yaralı

Saatler süren yürüyüşten sonra  ekipler, Şöhret Akpınar’ın sol bacağının kırık olduğunu ve yürümekte güçlük çektiğini, Emre Pediz’in ise sağ elinden hafif yaralandığını belirledi. Bacağındaki kırık dışında vücudunun çeşitli yerlerinde açık yaraları da bulunan Akpınar ile Pediz için ekipler helikopter desteği istedi. Gelen helikopterle alınan yaralılar, ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı.

Koyunlarını ararken buzdan kayıp düştüler

Sakarca Mahallesi Muhtarı Özkan Taştekin, “Çoban arkadaşlar zirvede koyun aramaya çıkmış. Orada koyun ararken buzdan kayıp düşmüşler. Yürümeleri mümkün değil. Çıktığımız yere zaten 2- 2,5 saat yürüyerek çıkıyoruz. İlk müdahaleleri yapıldı. Ateş yaktık. Üşümüşlerdi. Sonra helikopter geldi. Aldılar hastaneye getirdiler" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Yaşam