İkinci Çözüm Sürecinin Ayak Sesleri

İkinci Çözüm Sürecinin Ayak Sesleri

Son günlerde kamuoyunda cılız bir biçimde de olsa yeniden tartışılmaya başlanan ikinci çözüm süreci tartışmaları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’in yeniden çözüm sürecine dönebiliriz açıklamasıyla tekrar...

Son günlerde kamuoyunda cılız bir biçimde de olsa yeniden tartışılmaya başlanan ikinci çözüm süreci tartışmaları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’in yeniden çözüm sürecine dönebiliriz açıklamasıyla tekrar kamuoyu gündemine oturdu. Esasında kapalı kapılar ardında, Erdoğan’ın Başkanlığını garanti altına alma sürecinde Kürtlerle süre giden pazarlığın yeni bir boyuta evrildiği aşikar.

Ancak bu süreç de daha önceki çözüm süreci hatta şahsımın tabiriyle AKP-PKK arasındaki kirli pazarlığının Türk kamuoyundan gizlenmesi gibi olabildiğince gizli ve derinden yürütülüyor. Okuyuculardan hatırlayanlar olacaktır, ilk çözüm sürecinin yürütüldüğü İmralı’daki görüşmelerin tutanakları yayınlandığında, PKK ile AKP arasındaki o kirli pazarlığın nasıl yürütülmeye çalışıldığını bu platformdan kaleme almıştım. Ve muhalifinden yandaşına, ulusal medyada bu belgelerin bile isteye irdelenmediğini de defalarca vurgulamıştım.

Aynı hususu ikinci çözüm sürecinin hazırlanması noktasında görüyoruz. Ben de aynı birincisinde olduğu gibi bu pazarlıkları afişe etmekten geri durmayacağım. Nisan ayının başından itibaren, Norveç-İngiltere-Türkiye üçgeninde yapılan toplantılar ve yaşanan gelişmelerle ikinci çözüm sürecinin nasıl hazırlandığını siz değerli okuyuculara göstermek istiyorum bu yazıda.

Tarihler 11 Nisan 2018’i gösteriyor, yer İngiltere’nin başkenti Londra. CEO’luğunu Kürt asıllı liberal bir isim olan, ve terör örgütü elebaşısı Öcalan yakalandıktan sonra ortağı Mark Müller ile birlikte Öcalan’ın avukatlığını yapan Kerim Yıldız’ın yaptığı Democratic Progress Institute’un (DPI). bir toplantısına gidiyoruz. Bu kuruluşu önemli kılan husus ise, birinci çözüm sürecinin inşa edilmesinde oynadığı başat rol.

Kerim Yıldız, kurduğu bu örgütle öncelikle AKP ve dönemin Kürt partisi BDP ile aradaki köprüyü kurma vazifesini üstlenmişti. Akabinde ise Akil İnsan Heyetlerinin eğitimlerinden tutun da, yine çözüm sürecinin yürütülmesini konu alan birçok toplantıya kadar çok sayıda görevi üstlenmişti DPI. Gelelim 11 Nisan’daki toplantıya;