İkinci dalga geldi! Almanya'nın normale dönüş hazırlığı ikinci dalga hazırlığına döndü.

İkinci dalga geldi! Almanya'nın normale dönüş hazırlığı ikinci dalga hazırlığına döndü.

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın başladığını duyuran Alman Tabipler Birliği Başkanı Susanne Johna, hastanelerde ikinci dalgaya karşı hazırlık yapıldığı bildirdi. ''İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını ...

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın başladığını duyuran Alman Tabipler Birliği Başkanı Susanne Johna, hastanelerde ikinci dalgaya karşı hazırlık yapıldığı bildirdi. ''İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu.''  dedi.

Alman tabipler birliği "Marburger Bund" Başkanı Susanne Johna, ikinci korona virüs dalgasının Almanya'ya ulaştığı görüşünde olduğunu söyledi. Augsburger Allgemeinen gazetesine konuşan Johna, "İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu'' dedi. Robert Koch Enstitüsü'nün verilerine göre Almanya'da bugün itibarıyla toplam korona virüs vaka sayısı 211 bin 281. Sağlık sisteminde de ikinci dalgaya karşı hazırlıklar yapıldığını belirten Marburger Bund Başkanı Johna, Mart ayından farklı önlemler planladığını, yatak sayısının hemen iki katına çıkarılmayacağını, bu kez belli bir sisteme ve ihtiyaca göre yatak sayısının artırılacağını söyledi.Johna, "Bu kez salgın daha yavaş ilerlediği için corona hastalarına uygulanacak tedaviler kademeli olarak artırılacak. Bu da sürecin ilerleyişine göre belirlenecek" dedi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ KADEMELİ OLARAK ARTIRILACAK

Almanya'da hastanelere verilen talimata göre, birinci kademede sadece az sayıda yoğun bakım ünitesi korona hastaları için ayrılacak.Bir sonraki adımda nasıl bir yol izleneceğini de açıklayan Johna, "Bu üniteler dolduktan 24 saat sonra ikinci kademe devreye girecek ve yoğun bakım servislerindeki yatak sayısı artırılacak. Alarm haline geçilinceye kadar da bu şekilde kademe kademe ilerlenecek" bilgisini verdi.

"MASKE EMNİYET KEMERİ GİBİ HAYAT KURTARIR"

Diğer yandan hijyen kurallarına uymanın ve maske takmanın önemini vurgulayan Johna, maske konusunda toplumun bazı kesimlerinden gelen eleştirilere yanıt vererek "Araba kullanırken emniyet kemeri takılması mecburiyeti getirildiğinde de benzer tepkiler olmuştu, bugün de maske konusunda insanlar kendilerini baskı altında hissediyor. Ama aslında maskeler de emniyet kemeri gibi insan hayatı kurtarıyor" dedi. (DW Türkçe)

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.