İkinci el otomobil fiyatları artmaya devam ediyor

İkinci el otomobil fiyatları artmaya devam ediyor

Son dönemde döviz kurlarında ufak da olsa artışlar söz konusu. Peki ikinci el otomobillerin fiyatlarındaki saçma artışların sebebi bu olabilir mi? Yoksa farklı nedenler mi var?

Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zammın ardından otomobil fiyatları ani bir şekilde yükseldi. Mart ayı ile birlikte dolar kuru 18,9 TL seviyelerine kadar çıktı. Bununla birlikte Euro da önemli oranda değer kazandı.

Otomobil üretimi durma

Döviz kurlarındaki bu artış doğal olarak otomobil piyasasını derinden etkiledi. Ülkemizdeki otomobil fiyatları direkt olarak döviz kurlarına bağlı olduğu için fiyatlar döviz kurlarından olumsuz etkilendi.

Peki ikinci elde fiyatlar nasıl değişti. Hemen bu konu hakkında da sizlere ufak ipuçları verelim.

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmayacak

Hali hazırda Türkiye’de ikinci el otomobil almak için bile 300 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. En azından sorunsuz bir otomobil almak istiyorsanız. Zaten bu tutarın altına aldığınız otomobiller de yaptığınız masraflarla bir şekilde 300 bin TL civarına ulaşıyor.

Son zamların etkisiyle 60 – 70 bin bandındaki otomobiller bir anda 80 – 90 bin TL bandına yükseldi. Yani hemen hemen tüm otomobillere yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir zam geldi.

İkinci el otomobil fiyatları

Hali hazırda beğenip binmeyeceğiniz bir Şahin için 70 bin TL ve üzeri fiyatlar talep ediliyor.

 

Etiketler :