İkinci el otomobil fiyatları sıfır otomobilden daha yüksek!

İkinci el otomobil fiyatları sıfır otomobilden daha yüksek!

Piyasada satılan ikinci el araçlar değerlerinin çok üstünde satılıyor. Yüksek fiyatlar icradan satılan araçlarda ortaya çıkıyor!

İkinci el araba piyasasında, fiyatlar hız kesmeden yükselmeye devam ediyor. Bazı marka otomobillerde ikinci el ilan fiyatları sıfırı geçmiş durumda. Bu durumun sebebinin ise az sayıda sıfır araç temin edilmesi olduğu tahmin ediliyor. Kısa süre içerisinde araçlarda yaşanan yüksek fiyat artışları ise araç almak isteyen vatandaşların kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor. Araç ilanlarında neredeyse her gün değişiklik yapan taşıt sahipleri piyasada yaşanan dalgalanmayı yakından takip ediyor. Sürekli olarak fiyatları artan ikinci el arabaların gerçek fiyatları ise icradan satılan araçlar sayesinde ortaya çıkıyor. 

İcra Burada sitesinin Genel Müdürü Caner Çakı, son günlerde piyasalardaki belirsizlik ile birlikte ikinci el araba alım satımlarında fiyat farklılıklarının ortaya çıktığını belirterek, gerçek fiyatların icradan satılan araçlar takip edilerek öğrenilebileceğini ifade etti.

Araç alım ve satımlardaki piyasanın en iyi göstergelerinin icra ihaleleri olacağını hatırlatan Çakı, "Özellikle son dönemlerde araç almak veya satmak isteyen vatandaşlar bir fiyat belirlemekte zorluk çekiyor. Şu anda piyasada çok değişik ve yüksek rakamlara ikinci el araç satıldığını gözlemliyoruz. Özellikle araç alacak olan vatandaşların alacakları araçların marka model ve yaşını belirleyip iyi bir araştırma yapması gerekmektedir.

Bu araştırmada en önemli göstergenin ise icra ihaleleri olacağını bilmeleri gerekiyor. İcradan satışa çıkan araçlar, bilirkişiler tarafından incelenip piyasa değerleri hesaplanıyor ve ihaleye o şekilde çıkıyor. İcra ihalelerinden satılan araçların piyasada en doğru fiyata satılan araçlar olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte doğru rakamlara ulaşabilecekleri gibi ihaleye çıkacak olan araçlar piyasa fiyatının yarı fiyatına satışa çıktığı için uygun fiyata alma şansları da bulunmaktadır.

Acı lakin gerçek olan, şu anda piyasada satılan ikinci el araçlar gerçek değerlerinin çok çok üstüne satıldığını söyleyebiliriz. Bunun önüne geçmek ve bilinçlenmek isteyenler mutlaka lakin mutlaka icradan satışa çıkarılan araçları kontrol ederek araç alıp satmaları gerekmektedir.
" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji