İklim krizini de fırsata çevirecekler: Zenginlerden eriyen buzul alanlarına milyarlarca dolarlık yatırım

İklim krizini de fırsata çevirecekler: Zenginlerden eriyen buzul alanlarına milyarlarca dolarlık yatırım

Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Bill Gates’in de bulunduğu bir grup multi milyarder, yüzeyindeki buzulların hızla eridiği Grönland’ın Disko Adası ve Nuussuaq Yarımadası’ndaki tepe ve vadilere milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor.

Dünyanın en zengin isimleri, buzulların eridiği bu bölgelerde milyonlarca elektrikli araca güç sağlayacak kadar kritik madenler bulmak amacıyla Kaliforniya merkezli “Kobold Metals” ve “Bluejay Mining” isimli maden şirketlerine fon sağlıyor.

NTV’de yer alan aktardığına göre; ünlü isimlerin finanse ettiği maden şirketleri buzların eridiği bölgede elektrikli araçlarda kullanılan metalleri çoktan aramaya başladı.

Nikel, paladyum, bakır, kobalt ve platin madenlerini bulmak için çalışmalara başlayan Kobold Metals’in CEO’su Kurt House, CNN’e yaptığı açıklamada, milyarder kulübünün şirkete finansal destekte bulunduğunu doğrularken, bölgenin dünyadaki en önemli birinci veya ikinci en büyük nikel ve kobalt yatağına sahip olduğunu düşündükleri belirtti.

Kobold ve Blujay’ın gömülü hazineyi aradığı yerde otuz jeolog, jeofizikçi, aşçı, pilot ve mekanikçi görev yapıyor.

Ekipler, yer altının elektromanyetik alanını ölçmek ve aşağıdaki kaya katmanlarını haritalamak için toprak örnekleri, uçan insansız hava araçları ve vericili helikopterler alıyor. Gelecek yaza kadar erken bir zamanda tam olarak nerede sondaj yapılacağını belirlemek için verileri analiz etmek için yapay zeka kullanıyorlar.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MADENCİLİĞİ ERİŞİLEBİLİR HALE GETİRDİ”

Bluejay Madencilik CEO’su Bo Moller Stensgaar’ın  Grönland’daki çalışmalar hakkında açıklaması dünyanın içerisinde bulunduğu zihniyeti bir defa daha ortaya koydu. Stensgaar, iklim krizinin madencilik çalışmalarının kolaylaştırdığını ifade etti. Stensgaar, “Grönland’daki iklim değişikliklerinin sonuçlarına ve etkilerine tanık olmak endişe verici. Ancak iklim değişiklikleri genel olarak Grönland’da keşif ve madenciliği daha kolay ve daha erişilebilir hale getirdi.” dedi.

Stensgaard, iklim değişikliğinin denizde buzsuz kalma sürelerini uzatması nedeniyle ekiplerin ağır ekipman ve metalleri küresel pazara daha kolay sevk edebildiğini söyledi.

BUZULLAR 20-30 YIL İÇİNDE YOK OLACAK

Bilim insanları, Grönland’da buzulların 20 ila 30 yıl içinde yok olması bekleniyor. Böylelikle buzulların yarattığı iklim koşullarında yüzyıllardır uyum sağlayan canlılar ölecek ve geriye yalnızca mevsimsel buz örtüsü kalacak.

Grönland’daki buz tabakasının dünyanın en büyük ikinci buz tabakası olduğu ve şimdiden küresel deniz seviyesinin yükselmesinde en büyük katkıyı yapan unsur olduğu belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya