İktidar içinde KHK tartışması: Bu yapılan AKP’ye operasyon

İktidar içinde KHK tartışması: Bu yapılan AKP’ye operasyon

Aralarında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da bulunduğu çok sayıda akademisyenin görevden alınmasına neden olan 686 sayılı KHK, AKP içinde de tartışmalara sebep oldu. AKP Grup Yönetim Kurulu toplantısında bu KHK’nın AKP’ye...

Aralarında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da bulunduğu çok sayıda akademisyenin görevden alınmasına neden olan 686 sayılı KHK, AKP içinde de tartışmalara sebep oldu. AKP Grup Yönetim Kurulu toplantısında bu KHK’nın AKP’ye operasyon olduğu yönünde yorum yapıldığı ifade edildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre,  Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu konuda çok eleştiri olduğunu, listenin yeniden değerlendirilmek üzere YÖK’e gönderileceğini, yanlışların düzeltileceğini söyledi.

KİM YAPTI BU LİSTEYİ?

AKP Grup Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısının büyük bölümünü terör örgütleriyle hiçbir ilgisi olmayan akademisyenlerin üniversitelerden atılması oluşturdu. Konu AKP milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Toplantıda söz alan üyeler, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye akademisyenlerle ilgili listeyi kimin hazırladığını sordular. Listede adı geçen çok sayıda akademisyeni yakından tanıdıklarını, herhangi bir örgütle ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığını belirttiler. Bu isimlerin bazılarıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

AKP’YE OPERASYON

Üyeler, “Bu yapılan AK Parti’ye tersinden operasyondur. AK Parti’nin sosyolojisine aykırıdır. Geçmişte bize yapıldığını iddia ettiğimiz konuların aynısı şimdi başkalarına yapılıyor'' dediler. Bazı üyeler, “Dün YÖK Başkanı’nı aradık, gerekçelerini sormak için telefonlarımıza bile çıkmadı'' diye tepki gösterdiler. AK Parti Grup Yönetim Kurulu toplantısının büyük bölümünü bu tartışma aldı.

Canikli, bunun üzerine listenin YÖK tarafından hazırlandığını, akademisyenlerle ilgili kararlar konusunda zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ve bunları düzeltme yoluna gittiklerini ifade etti. Canikli, son kararname ile gündeme gelen eleştirilerin de değerlendirileceğini ve listenin YÖK tarafından yeniden değerlendirilmesinin isteneceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika