'İktidar korkuyu paranoya haline getirdi'

'İktidar korkuyu paranoya haline getirdi'

Veli Ağbaba, TEKEL işçilerine 9 yıl sonra dava açılması ile ilgili "İktidar korkuyu paranoya haline getirdi 9 yıl önceki TEKEL eylemine dava açtı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, TEKEL işçilerine 9 yıl sonra dava açılması ile ilgili "İktidar korkuyu paranoya haline getirdi 9 yıl önceki TEKEL eylemine dava açtı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba’nın TEKEL işçilerine 9 yıl sonra dava açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

AKP iktidarında korku artık bir paranoyaya dönüşmüş vaziyettedir. Bu durumun son örneği ise Tekel İşçilerinin 15 Aralık 2009’da başlayan 2 Mart 2010 tarihinde başlayan direnişlerine 9 yıl sonra dava açılmasıdır.

AKP iktidarının en ufak bir hak eylemine bile tahammülünün olmadığı artık tüm kamuoyunun malumudur. Hatırlanacağı üzere insan onuruna yaraşır koşullarda çalışmak isteyen 3.Havalimanı işçilerini hapse attıran iktidar şimdide 9 yıl önce hakları için direnen işçilere dava açmış bulunmaktadır. AKP iktidarında ki korku artık dağları sarmış, bugünü de artık bir kenara bırakıp geçmişte yaşanan tüm eylemleri kendisine karşı bir başkaldırı olarak nitelendirmeye başlamıştır. AKP iktidarı bu durumla da yetinmeyip geçmişte ki tüm hak eylemlerini cezalandırmaya çalışmaktadır.

Tekel işçilerine açılan davanın gerekçesi olarak "AKP il binası önünde gösteri yapmak", "pankart açmak", "uyarıya rağmen dağılmamak" ve "parti eşyalarına zarar vermekle’’ suçlandığı belirtilmektedir. Ve yine işçilere tebliğ edilen mahkeme kararlarına göre 27 Haziran’da başlayacak olan yargılama sürecinin azami olarak 75 günde tamamlanması gerektiği belirtilmektedir. Bu durumun kendisi akla ve mantığa sığmayacak derecede izaha muhtaç bir durumdur. Hem işçilere 9 yıl sonra dava açacaksın hem de bunun 75 gün içerisinde neticelenmesini isteyeceksin. 21.yy Türkiye’sinde AKP iktidarının yargıyı getirdiği vaziyet ne yazık ki ortadadır.

AKP iktidarı nasıl bir korku içinde ise geçmişten günümüze her türlü eylemi kendisine karşı düzenlendiği paranoyasından asla kurtulamamaktadır. AKP iktidarı utanmasa 15-16 Haziran işçi eylemlerini de 4-8 Ocak 1991 tarihinde gerçekleşen büyük madenci eylemeni de kendilerine yönelik komplo kurulduğu gerekçesi ile dava açmaya kalkışacaktır.

Son zamanlarda artan işçi eylemlerine hiçbir şekilde tahammül edemeyen AKP iktidarı bu yargılama süreci ile acaba neyi amaçlamaktadır?

Ekonomik krizin bedelini her gün bu ülkenin çalışanlarına ödeten iktidar acaba bu kararıyla işçilere ve emekçilere gözdağımı vermek istemektedir?

Geçmişte Tekel işçilere haysiyetleri ve onurları için direnmişti. Tekel işçileri çocuklarının geleceği için direnmiş, emeğine sahip çıkmışlardır. Ve o dönem Türkiye’de milyonlarca insan Tekel işçilerinin haklı direnişine sahip çıkmış adeta Tekel işçileri ile tek yürek olmuştu. AKP iktidarı 9 yıl önce ki bu onur ve haysiyet mücadelesini bugün suç unsuru olarak görüyorsa,  bu dava sadece Tekel işçilerine değil Tekel işçilerine sahip çıkan milyonlarca yurttaşımıza da açılmış demektir.

Tekel işçileri Türkiye tarihinde yürüttükleri mücadele ile adaletin ve hak aramanın sembolü olmuştur. Dün Tekel işçileri nasıl haklı ise onları destekleyen milyonlarca yurttaşımız nasıl haklı ise bugünde emeği ve geleceği için direnen tüm emekçiler haklıdır. Tekel işçilerine açılan bu dava milyonlarca emekçinin ve milyonlarca yurttaşın nezdinde yok hükmündedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika