İktidar ve CHP el ele: Tarihi Cebeci Stadı'nın yıkımı başladı

Tarihi Cebeci Stadı'nın yıkımı başladı. Yıkım ruhsatı CHP'li Çankaya Belediyesince verildi. Meslek odaları ise Gökçek'in gittiğini ama yık-yap kültürünün bitmediğini belirterek, "Bu, Cumhuriyet değerlerinin yıkılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Ankara’da tarihi Cebeci Stadı yıkılıyor. 1963 yılında inşa edilen Gençlerbirliği, MKE Ankaragücü, Hacettepe ve Ankara Demirspor gibi pek çok kulübün maçlarına ev sahipliği yapan 37 bin kişilik kapasiteye sahip, Cebeci İnönü Stadı'nın yıkımı için CHP'li Çankaya Belediyesince yıkım ruhsatı verildi. Stadın olduğu alan, 100 yılı aşkın süredir spor faaliyetleri için kullanılıyordu. Şimdi ise yıkılıp yerine millet bahçesi ve cami yapılacak.

Daha önce de Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü uzmanlarınca tamamen çürüdüğü öne sürülen ve 'maç oynamaya elverişli değil' kararı verilen stadın yıkımına dün iş makinalarıyla başlandı. 

Meslek odaları tepkili: Cumhuriyet değerinin yıkılmasıdır

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Makine Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Cebeci Stadı önünde basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, yıkımın Cumhuriyet değerlerine yönelik olduğu ve kabul edilemez olduğu ifade edildi. „Kontrollü anti kamusal bir alan yaratılacaktır“ ifadeleri kullanıldı.

"Gökçek gitti ama yık-yap kültürü bitmedi"

Basın açıklamasını okuyan Tezcan Karakuş Candan şu ifadeleri kullandı:

"25 yıldır bu yık yap kültürünü yaşıyoruz. Gökçek gitti ama yık yap kültürü maalesef bitmedi. Bu durum iktidarla birlikte yerel yönetimlerin de bakış açısını gösteriyor. Bugün burada yapılan şey aslında sadece bir tanığın yıkılması değil. Cumhuriyet’in değerinin yıkılmasıdır. Bunun yerine millet bahçesi kapsamında cami yapılacak altına otopark yapılacak. Üstünü de yeşillendiriyoruz diyerek halkı kandırmaya çalışacaklar. Bu aslında iktidarın yeni politikasıdır, yeşille birlikte yeşil sermayeyi bu tür alanlardan devşiriyorlar.

 

"Yıkım sürecine dair yıkım ruhsatı verildiğini biliyoruz. Çankaya Belediyesi’nin verdiği ruhsatı meslek odaları olarak yargıya taşıyacağız, yürütmeyi durdurma talep edeceğiz. Bu yıkıma ortak olanları, yıkım sürecinde suskun kalanları tarih hiçbir zaman affetmeyecek. Bugün tanıklık için buradayız. Bu tanıklığımız bitsin istiyoruz ama bu iktidar gitmeden de bu tanıklık sürecinin bitmeyeceğini biliyoruz. İçerde gördüğümüz yıkım manzaraları bunlar 60 yıllık bir tarihin izleri ve 100 yılık bir kamusal alanının cami ve ticari ünitelerle talan edilerek dönüştürülmesidir."

TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu ise „Bu rant ve talan iktidarının Cumhuriyetle hesaplaşmasıdır“ dediği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Maalesef yine bir yıkımla karşı karşıyayız. Bu stad 50 yılı aşkın süredir Ankara halkına hem spor hem sosyal ve kültürel alanda hizmet etmiş, birçok sporcunun yetişmesine olanak sağlamış, birçok spor müsabakasının gerçekleşmesine vesile olmuştur. Cumhuriyet’in tarihi ve simge yapılarından olan Cebeci Stadı’nın yıkımıyla karşı karşıyayız. Biz bu yıkımlara birçok defa şahit olduk. Bu rant ve talan iktidarının Cumhuriyetle hesaplaşmasıdır. Cumhuriyetin izlerini silmeyi amaçlamasının sonucu olarak bu yıkımlarla karşı karşıya kalıyoruz.

"2012 yılından itibaren bu alan defalarca plan değişikliğine maruz kalmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren yaşamıştır ancak sonrasında bu örgütlü kötülüğe maruz kalmıştır. TMMOB’a bağlı meslek odalarımız bu plan ve proje değişikliklerine defalarca dava açmış ve kazanmıştır. Son olarak da iktidarın ideolojik projelerinden biri olan millet bahçesi projesine yönelik TMMOB’un odalarının açtığı davalar devam etmektedir. Hukuki süreçler devam ederken yangından mal kaçırırcasına bu yıkımla karşılaşmış olmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yıkımını parçası olanları ve gerçekleştirenleri kınıyoruz. Bizler de bu sürecin parçası olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz"

Stadın tarihi

Cebeci İnönü Stadı'nın üzerine inşa edildiği arsa, Ankaralıların 100 yılı aşkın süredir spor faaliyetlerinde kullandığı bir alan. Stat yapılmadan önceki yıllarda Cebeci Çayırı ve Hamit'in Tarlası olarak bilinen alanda, 1920'li yıllarda Gençlerbirliği, MKE Ankaragücü, Hacettepe ve Ankara Demirspor gibi pek çok Ankara kulübü maçlarını yaptı.

Temeli 20 Mayıs 1963 tarihinde dönemin Ankara Valisi Enver Kuray tarafından atılan Cebeci İnönü Stadı, en son Hacettepe ve Ankara Demirspor'un lig maçlarına ev sahipliği yaptı. Statta oynanan son müsabaka ise 2015 yılında Ziraat Türkiye Kupası'nda Ankaragücü ile Başakşehir arasındaki maç oldu. Yapılan imar değişikliğiyle yıkımına başlanan stadın yerine millet bahçesi ve cami inşa edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem