İl Başkanı Canpolat, Silivri’de iş dünyasıyla buluştu

İl Başkanı Canpolat, Silivri’de iş dünyasıyla buluştu

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve beraberindeki heyetle birlikte Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni ziyaret ederek referandumda neden ''Hayır’ oyu verilmesi gerektiğini...

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve beraberindeki heyetle birlikte Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni ziyaret ederek referandumda neden ''Hayır’ oyu verilmesi gerektiğini anlattı.

Referandum çalışmaları kapsamında bugün Silivri’de iş dünyasıyla bir araya gelen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, ekonomik büyüme ve istikrar için güçlü bir parlamenter demokrasiye ihtiyaç olduğunu söyledi. AKP iktidarında ülke ekonomisinin zayıfladığını söyleyen Canpolat, anayasa değişikliği teklifinin Türkiye’nin sorunlarını derinleştireceği uyarısında bulundu.

AKP iktidarının ekonomi karnesine de değinen Canpolat, son 15 yıldaki büyüme oranının Türkiye’nin kurulduğu günden beri en düşük büyüme oranı olduğunu belirterek “Son 15 yılda 100 tane Atatürk barajı yapacak kadar parayı faiz olarak ödedik. 2002’de yurtdışındaki bankalara borcumuz 6,6 milyar TL iken; bugün 385 milyar TL’ye yükselmiş durumda. Gelir dağılım adaletsizliği sıralamasında Şili ve Meksika’nın ardından dünyada en kötü 3. ülkeyiz'' dedi.

İl Başkanı Canpolat’ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Sanayinin ve turizmin ne kadar zor durumda olduğunu biliyoruz. Son 2 yıldır turizm çökmüş durumda. Turizmle ilgilenen sektörler ya iflas etmişler ya da iflasın eşiğindeler.

- Sadece turizm değil; diğer sektörler de aynı durumda. Ekonomin düzelmesi ve yatırımların önünün açılması için en önemli koşul hukuk devletinin varlığıdır. Yatırımcıların güven içinde yatırım yapabilmeleri için Türkiye’de güçlü bir demokrasi olması gerekiyor.

- Tarımda da aynı durumdayız. Tarım ülkesi olan Türkiye’de kendine yetemez duruma getirilmiş ve her şeyi ithal eder duruma gelmiştir. 

- AKP iktidarı döneminde marka ürünler yaratmak, sanayiye yatırım yapmak yerine sürekli inşaat sektörüne yatırım yapıldı. Ülkenin geleceği bir tarafa bırakılarak kısa vadeli kazanç sağlayan inşaat sektörüne yatırım yapıldı.

- Referandum bahsettiğimiz sorunlardan hangisi için çözüm olacak? İşsizliği mi çözecek? Sanayicilerin sorunlarını mı çözecek? Önceki dönemler de ekonomik krizler yaşandı ama biz bu krizlerin biteceği dönemleri az çok tahmin edebiliyorduk. Ancak şu anda bu tahmini yapamıyoruz. Çünkü bu krizin çözülmesi için ürettiğiniz malları satmanız lazım. Peki, nereye satacaksınız? İran’la, Mısır’la, Irak’la kavgalıyız, Suriye’de savaşa girmişiz. Batı ülkeleriyle ilişkilerimiz kopma noktasında.

- Bu referandum ülkenin önüne konmuş büyük tuzaklardan biridir. Ülkenin farklı kesimlerindeki gerilimi arttırmaktan başka hiçbir getirisi yoktur. Tüm yetkilerimizi bir kişiye vermek ne kadar doğru? FETÖ yıllarca yapılanarak ülkeyi ele geçirmeye çalıştı. Ama yeni sistemde buna gerek kalmayacak bir kişiyi kandırırsanız her şeyi elde edebilirsiniz. Bu referandumun kabul edilmesi durumunda sürekli ülke bu tehdit altında olacaktır.

- 15 yıldır iktidarda olan AKP’nin isteyip de yapamadığı hiçbir şey yok. Bahsettiğimiz bu sorunları çözmek için önlerinde hiçbir engel yoktu. Bu sorunları çözmek için bugün de önlerinde hiçbir engel yokken bu referandum bu sorunları nasıl çözecek? Bu sorunların çözümü referandum değildir.

- Eğer bu teklif referandumda kabul edilirse 15 kişilik Anayasa Mahkemesi üyelerinin 12 tanesini cumhurbaşkanı seçmiş olacak. Hakimleri, savcıları atayan kişiye karşı açacağınız davada nasıl adalet bulacaksınız? Bu sistemde önerge verilemeyecek, gensoru verilemeyecek, sayısı arttırılmış ama yetkisi elinden alınmış, denetimi elinden alınmış bir parlamento olacak. Bütçeyi cumhurbaşkanı yapacak. 

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika