İlahiyatçı Demircan’dan tepki çeken ‘koronavirüs’ yorumu: Zina, eşcinsellik, anal ilişki…

Habertürk'te yayınlanan bir programda konuşan İlahiyatçı Ali Rıza Demircan'ın Koronavirüs hakkında söylediği sözler, sosyal medyada tepki çekti.HaberTürk'te konuşan ilahiyatçı Ali Rıza Demircan "Geçici önlemlerle olmaz,...

Habertürk'te yayınlanan bir programda konuşan İlahiyatçı Ali Rıza Demircan'ın Koronavirüs hakkında söylediği sözler, sosyal medyada tepki çekti.

HaberTürk'te konuşan ilahiyatçı Ali Rıza Demircan "Geçici önlemlerle olmaz, zina, evlilik dışı ilişki, evlilik hayatında anal ilişki ve regl döneminde ilişki... Bunlar Müslümanlara Rabbimizin koyduğu yasaklardır. Bu yasaklara uyarsanız pek çok hastalığın önlemini henüz daha oluşmadan almış olursunuz." ifadelerini kullandı.

Programın ardından sosyal medya hesabında açıklama yapan Veysi Ateş izleyicilerden özür diledi

İlahiyatçı yazar Ali Rıza Demircan, Habertürk Ana Haber'de Veyis Ateş'in konuğu oldu.

Demircan, programda koronavirüs ile ilgili alınan önlemleri değerlendirdi.

İslama bakıldığında bugün alınan önlemlerin çok üstünde ve kalıcı önlemler bulunduğunu aktaran Demircan, bunları da temizlik, yiyecek ve içecekler, bedensel ve fikri temaslar, tedavi ile ilgili önlemler, halkın moral gücü önlemleri diye sıraladı.

Bugün koranavirüs yarın da başka bir virüsün tehdit edebileceğini ifade eden Ali Rıza Demircan, geçici değil kalıcı önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Demircan, önlemler arasında ilk sırada saydığı temizliğin Müslümanlar için rutin olduğunu söyledi ve gusül abdest, abdest, tırnak kesimi, bedenin bazı bölümlerinin temizlenmesi ve su ile tahreti anlattı. İslama göre giyim temizliğinin de önemli olduğunu, konut ve iş yeri temizliğinin de namaz, oruç, zekat gibi ibadet olduğunu ifade etti.

İslamın yasakladığı yiyecek ve içecekleri de aktaran Demircan, 'halalen ve tayyiban gıdalar yiyin" emri verildiğini belirterek bunlardan tayyibenin katışıksız gıdaar olduğunun altını çizdi.

Bedensel ve fikri temaslara ilişkin olarak zina, eşcinsel ilişki, evlilikte anal ilişki ve regl döneminde ilişkilerin yasaklandığını hatırlatan Ali Rıza Demircan, bu yasaklara uyulması halinde hastalıkların daha oluşmadan önlenebileceğini ifade etti.

Demircan, "Peygamberimiz buyuruyor ki, toplumsal ve bireysel alınan önlemlere riayet edildiğinde ölen ahiret şehidi olur." dedi.

Cuma namazlarının yasaklanması noktasında şahsi fikrinin bu hafta olduğu gibi bir engelleme olmamasından yana olduğunu belirten Demircan, "Benim tercihim imam hatiplerin kıldırması, ama bu konuda cuma namazına gitmeme tercihinde bulunanların günahkar olmayacaklarına da vurgu yapılmalıdır" ifadesini kullandı.

Programın ardından sosyal medya hesabında açıklama yapan programın moderatörü Veysi aAteş izleyicilerden özür diledi

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam