İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi

İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi

İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi İlahiyatçılar tarafından Alevi – Sünni ayrımcılığına yönelik bildiri yayımlandı. 10 İmam Hatip mezununun ortaklaşa yayımladığı bildiride “Alevisi, Sünnisi, Caferisi, Hristiyanı, Musevisi, inananı ve inanmayanı ile milletimizin bütün bireyleri değerlidir.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ‘Alevi’ tartışmaları son günlerin en çok konuşulan konularından olurken, İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, İlahiyatçı akademisyen Prof. Dr. İsrafil BALCI, İlahiyat ve Kelam Uzmanı Nazif Ay, İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, İlahiyatçı Yazar Fatma Yavuz, İmam Hatip mezunu psikolojik danışman Yaşar Koçer, İmam Hatip mezunu avukat Tengiz Korkmaz, İlahiyatçı yazar Lütfullah Kaleli, İlahiyatçı yazar Gülay Akbulut ve İlahiyatçı yazar Mehmet göl ‘Ayrımcılığa Hayır’ başlığı altında bir bildiri yayımladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

Bizler; Sünni gelenekten gelen ilahiyatçılar ve İmam Hatip Lisesi mezunları olarak; son dönemde Alevi – Sünni farklılaşması temelinde yürütülmek istenen mezhepçi ayrımcılığa karşı Türkiye’mizin birlik ve bütünlüğünü savunmak için işbu bildirgeyi kamuoyumuza açıklamayı gerekli gördük.

Tarihimizin ve kültürümüzün bir parçası olan dinsel yorum farklılıkları ve kültürel çeşitlilik, ülkemizin zenginliğidir. Bu nedenle İslam’ın doğuşundan günümüze değin yaşanan inançsal ve sosyopolitik deneyimlerle teşekkül etmiş olan mezhepsel ve meşrepsel kimlikler kesinlikle bir ayrışma ve ötekileştirme sebebi olarak görülmemeli ve kullanılmamalıdır. Zira aziz dinimiz İslam tefrika dini değil vahdet dinidir. İslam kesrette vahdeti, başka bir deyimle çokluk içinde birliği esas alan ilahî bir barış ve esenlik projesidir.

“TARİHTE YAŞANAN ACILARI KANATMANIN GELECEĞİMİZE BİR FAYDASI YOKTUR”

Öte yandan tarihte yaşanan kimi acıları kaşımak ve kanatmak bugünümüze ve geleceğimize ilişkin herhangi bir faydayı haiz değildir. Aksine bu türden yaklaşımlar herkes ve her kesim için telafisi zor zararlara sebebiyet verecektir. Bu nedenle mefsedeti değil maslahatı gözeterek daima birlik ve bütünlüğü savunmak, kardeşlik ve sevgiyi öğütlemek, hakkı ve sabrı tavsiye etmek hepimiz için imanî ve İslamî bir sorumluluktur.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed; Medine’de Mekkeli muhacirlerle Medineli ensarı kardeş ilan ederek İslam’ın kardeşlik ve esenlik düşüncesini hayata geçirmiş ve tarihin belleğine nakşetmiştir. Ayrıca Veda Hutbesi’ndeki konuşmasıyla da bu kardeşliği ve barışık yaşama projesini daha da perçinlemiştir.

İslam ayırmak ve bölmek için değil birleştirmek ve bütünleştirmek için vahyedilmiş ilahi bir nizam olarak yolumuzu aydınlatan sönmez bir ışıktır.

Nitekim yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Âl-i İmran Suresi 103. Ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

“Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve sakın ayrılığa düşmeyin…”

Bu ilahi uyarıya sadakat ve itaat, her müminin kutsal görevidir. Ayrılığa düşmemek ve ayrımcılığı reddetmek, hem bireysel hem de toplumsal anlamda Müslümanların temel düsturlarındandır.
Gerçek şu ki; İslam, toplumsal ve siyasal yaşamda eşitlik ve adaleti esas almayı buyurur. Her türlü düzenleme ve uygulamanın adil ve eşitlikçi bir anlayışla ihdas edilmesi İslamî bir zorunluluktur. Bu nedenle herhangi bir makama getirilecek yahut seçilecek kişinin ırkına, inancına, mezhebine, kabilesine bakılmaz. Zira sevgili peygamberimiz; “emanetleri ehline veriniz” diye buyurarak aranacak şartın ehliyet olduğunu ortaya koymuştur. Ehliyet; adaleti, liyakati, maslahatı ve meşvereti içerir.

İslam’ın meşveret ilkesinin bir tezahürü olduğuna inandığımız Türkiye Cumhuriyeti, farklı inançlara ve çeşitli kültürel kimliklere sahip yurttaşları bulunan 84 milyon nüfusa sahip aziz milletimizin bir arada ve barış içinde yaşama iradesini temsil etmektedir. Bu iradeyi zaafa uğratacak görüş ve yaklaşımlar kesinlikle kabul edilemez. Bireylerin ırkı, dili, dini ve mezhebi üzerinden yürütülecek ayrıştırıcı olası propagandalar, varlık ve dirliğimize kasteden meşum faaliyetlerdir. Bu faaliyetlere karşı büyük Anadolu bilgesi Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin; “bir olalım, iri olalım, diri olalım!” sözleri rehber edilmelidir. Böylece başta Batı yayılmacılığı olmak üzere her türlü iç ve dış yıkıcı saldırılara karşı toplumsal yapımız daha da güçlü hale getirilmelidir.

Alevisi, Sünnisi, Caferisi, Hristiyanı, Musevisi, inananı ve inanmayanı ile milletimizin bütün bireyleri değerlidir. Geçmişi binlerce yıla dayanan aziz milletimizin birlik ve bütünlüğünü korumak, her türlü siyasi ve toplumsal faaliyette gözetilmesi gereken en temel ilkemizdir. Bu ilke sağduyumuzun ve politik görüşlerimizin esasını teşkil etmelidir. Bu bağlamda Alevilik ve Aleviler, tıpkı diğer inançsal ve kültürel kimlikler gibi tarihimizin yadsınamaz bir gerçeği ve ülkemizin en nadide değerlerindendir. Alevilik ve Alevilere karşı olası ötekileştirme ve ayrıştırmaları kesin bir dille reddettiğimizi tüm kararlılığımızla açıklıyoruz.

Bizler bu görüş ve ilkeler çerçevesinde, siyaset özneleri başta olmak üzere halkımızın her bir ferdini azami duyarlılığa ve yüksek bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeye çağırıyoruz.

Yaşasın kardeşliğimiz.

Yaşasın birlik ve bütünlüğümüz.

 

"İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi" haberi, 12 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 12 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İlahiyatçılardan ‘Ayrımcılığa Hayır’ bildirisi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 25 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Ezgi Bozkurt Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:32 Michigan'da Trump Tabelası Yüzünden Yaşlı Adam Arazi Aracıyla Ezildi
 2. 15:28 İstanbul'da Toplu Taşıma Ücretlerine Yüzde 13 Zam Bekleniyor
 3. 15:27 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu şafağı! 10 gözaltı
 4. 15:25 Manisa ve Kütahya'da Hafif Kentsel Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı
 5. 15:22 Fenerbahçe, Cengiz Ünder İçin 10 Milyon Euro İstedi
 6. 15:14 Netanyahu'nun Kongre Konuşmasını Rashida Tlaib Protesto Etti
 7. 15:06 Bodrum'da Eski Eşinin Silahlı Saldırısına Uğrayan Kadın Hayatını Kaybetti
 8. 15:05 İstanbul'un tanınan bankasının satışına onay verilmedi! Araplar aceleyle İstanbul'a geliyor
 9. 15:05 Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! MTV İçin son tarih belli oldu
 10. 15:02 2024 Paris Olimpiyatları Başlıyor: Spor, Siyaset ve Sürdürülebilirlik Teması
 11. 15:00 55 Yıl Sonra Bulundu: MV Noongah'ın Enkazı Tespit Edildi
 12. 14:58 Elazığ’da asansörde kalan çocuk, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmış oldu
 13. 14:55 Seçil Erzan'a yeni dava şoku!
 14. 14:55 İsrail Ordusu, Hamas Saldırısında Ölen Beş Rehinenin Cesedine Ulaştı
 15. 14:47 Özel Erdoğan'a SGK teklifinde bulundu!
 16. 14:47 Komodo Ejderlerinin Dişlerinde Avlanma Yeteneğini Artıran Demir Tabaka Keşfedildi
 17. 14:46 Büyük bir kargo şirketi iflas tehlikesiyle karşı karşıya! Önemli gelişme yaşandı
 18. 14:42 Sahil Güvenlik 23 Temmuz'da 104 Göçmeni Kurtardı, Kaçakçılar Yakalandı
 19. 14:40 Burak Yılmaz'dan Galatasaray açıklaması geldi
 20. 14:23 Bursa Festival’inde 90’lar gecesi coşkusu
Gündem Haberleri