İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı

İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı

İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı Prof. Dr. İlber Ortaylı, kaçakçılık faaliyetlerinin büyük oranda devam ettiğini belirtti ve tepki gösterdi. Dün yaptığı bir konuşmada Ortaylı, "Bu memlekette kumarbazlık hiçbir toplumdan daha az değil. Her yerde olduğu kadar...

Prof. Dr. İlber Ortaylı, kaçakçılık faaliyetlerinin büyük oranda devam ettiğini belirtti ve tepki gösterdi. Dün yaptığı bir konuşmada Ortaylı, "Bu memlekette kumarbazlık hiçbir toplumdan daha az değil. Her yerde olduğu kadar kumarbazız. Fakat bizimkiler namuslarıyla poker oynayıp, zar mar atmıyorlar, definecilik yapıyorlar" ifadesini kullandı.

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, dün restorasyon, arkeoloji ve müzecilik teknolojilerini aynı çatı altında buluşturan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Heritage İstanbul'a konuk oldu.

Ortaylı, Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center'da gerçekleşen fuar kapsamında, 'Anadolu ve Kültürel Miras' başlıklı bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin yer altı ve yer üstü birçok zenginliğe sahip olduğunu belirten Ortaylı, "(Bunlar nasıl bir zenginliktir?) dediğimiz zaman, zengin bir adamın ahmak çocuğundan farkımız yok. Oturup sayamıyoruz bile. 'Yer üstü zenginliği' dediğimiz zaman, güzel bir envanterin bilinçli bir tanıtımının yapılması mümkün müdür? Yer altı zenginliği dediğimiz zaman, yine aynı şey. 'Faunası ve florası mutlaka iyidir.' diyoruz. 'Evet iyidir' ama sizin haberiniz yok" diye konuştu.

Ortaylı, Türkiye'nin iklimi dolayısıyla bitki örtüsü bakımından zengin bir ülke olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Fakat bilinçsiz bir şekilde tahrip ediliyor. Mesela salep çiçeği çok önemlidir. 'Salep yapacağım.' diye toplanıyor ama bunun sonu yok. Dikkatli bir şekilde korunması, bakılması ve kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca ecza firmaları da son derece gaddar. (İlaç yapacağım diye) buradan gelip örnek topluyorlar. 2. Dünya Savaşı'ndan beri bu moda oldu."

'TÜRKİYE FEVKALADE ÖNEMLİ BİR COĞRAFYA' 

Türkiye'nin birçok bölgesinde yanlış biçimde taş ocaklarının kazıldığını söyleyen Ortaylı, "Bazı partilerin veya bazı vilayetlerin adamları taş ocakçı ve insafsızca kazıyorlar. Altında granit ocakları, üzerinde çam ormanları gidiyor. Bunlar çok yaygın" ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı, arkeoloji, mimarlık ve tarih gibi konularda ahlaki bir çizginin olması gerektiğine vurgu yaparak, "Ahlak metafizik bir şey değil, bir çizgidir. Etrafındaki insanlara bakar. Yani sizin mesleğinizde birtakım adamlar dalavere yapıyorsa, her şeyden evvel kabahatli sizsinizdir. Çünkü bu bir mekanizma işidir. Artık devletin elinin yetişmediği yerlerde özel gözetimciler var" dedi.

'AYOSAFYA'NIN MİMARİ OLARAK HRİSTİYAN DÜNYASI İLE ALAKASI YOK'

Konuşmasında Ayasofya'ya da değinen Ortaylı, "Ayasofya ne onundur, ne bunundur. Mimari olarak Hristiyan dünyası ile alakası yoktur, bir kilise olması ötesinde. Tamamıyla Pagan kozmopolit Büyük Roma'nın bir eseridir. Yapan mimarların kullandığı eserlerin hepsi İskenderiye Kitaplığı'ndandır ve bir daha da o kubbe yapılamamıştır 15. asra kadar. İşte bizim böyle bir dünyayı hiçbir şekilde küçümseme durumumuz yok. Burada (Türkiye'de) sayısız hazineler vardır ve Türkiye 19. asrın neoklasik yapıları açısından da önemli bir memlekettir." değerlendirmesinde bulundu.

Ortaylı, Türkiye'de inceleme alanlarının sonsuz olduğunu, fakat birçok yönden sıkıntı yaşadığını dile getirerek, şöyle devam etti: 

"Birincisi kaçakçılık devam ediyor. Siz takip ettikçe zayıflayacak ama kaçakçılık hiçbir zaman dinmeyecek. Amerikalılar anlasalar da almasalar da eski eser topluyorlar. Bu bir gerçek. İkincisi bu memlekette kumarbazlık hiçbir toplumdan daha az değil. Her yerde olduğu kadar kumarbazız. Fakat bizimkiler namuslarıyla poker oynayıp, zar mar atmıyorlar, definecilik yapıyorlar. Aynen kumar gibi çok fazla aile faciaları yaşanıyor. Bunlar bizim düşmanlarımız. Üçüncüsü de müteahhit takımı. Onlar için hiçbir şey önemli değil. Çıkan eserin üzerine anında beton döküyorlar. Bütün bunlarla uğraşmak zorundayız."

"İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı" haberi, 12 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 22 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 11:35 Heyecan Dorukta: Türkiye Basketbol Milli Takımı İtalya’ya Konuk Oluyor
 2. 11:34 AK Partili aday Jandarma komutanına 'o... ç...' dedi
 3. 11:27 Ankara Kuşu için karar çıktı
 4. 11:26 Yeni Dönemde Merkez Bankası: Faiz Kararı Heyecanı
 5. 11:23 Dolandırıcılık operasyonu: 35 gözaltı
 6. 11:21 Ronaldinho’dan Survivor’da Nagihan’a eleştiri
 7. 11:17 Fatih Altaylı: AK Parti iktidarı dönemi, Koç Grubu için muhtemelen en iyi dönemdir
 8. 11:11 Veriler Konuşuyor: Türkiye İşgücü Piyasasında Neler Oluyor?
 9. 11:04 Marmara Denizi’nde Batan Gemide Kayıp Mürettebatın Aranışı Devam Ediyor
 10. 10:58 Yargıtay'dan emsal karar: Alo demek boşanma sebebi sayıldı
 11. 10:56 Eğitim ve Mutluluk: TÜİK Verilerine Göre Şaşırtıcı Sonuçlar
 12. 10:51 Murat Kurum'dan Ekrem İmamoğlu'na: 300 bin ev de sen yap elinden tutan mı var?
 13. 10:45 Yoksulluk derinleşiyor: 2024 senesinde 'yine' asgari ücret açlık sınırının altında kaldı!
 14. 10:45 İYİ Partili başkan beraberindeki üyeler ile istifa etti!
 15. 10:44 Tarık Tarcan'dan yıllar sonra gelen Mehmet Ali Erbil yorumu
 16. 10:42 ABD Başkanı Biden'dan Rusya Devlet Başkanı Putin'e ağır küfür!
 17. 10:41 Ankara’da babasının silahla rehin aldığı 7 yaşındaki çocuk 12 saat sonunda kurtarıldı
 18. 10:33 İstanbul için son seçim anketi: Fark 1'in altında
 19. 10:26 Özgür Özel: Lütfü Savaş CHP’nin gösterebileceği en iyi aday
 20. 10:21 Rusya'nın 16 bin askerinin öldüğünü yazan blogger intihar etti
Haberleri